Tornada w miniony weekend pojawiło się nad Polską. Sprzyjała temu obecność niżu genueńskiego.
Miniona doba przynosiła trudną sytuacje powodziową na południu i miejscami południowym – zachodzie Polski. Kolejne miejscowości i miasta znalazły się pod wodą. Łącznie żywioł w ostatnich dniach pochłonął 3 ofiary śmiertelne spowodowane powodziami błyskawicznymi i regionalnymi, lecz jest to wstępny bilans. Dodatkowo w kolejnych dniach zagrożony falą powodziową może okazać się Wrocław. Niedziela przyniosła dynamiczną pogodę i kolejne burze. Grzmiało m.in na Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu oraz Dolnym Śląsku i woj. śląskim, Opolszczyźnie, Wielkopolsce.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 30 godzin na obszarze Polski
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Ulewy ustąpią. Wpływ wyżu. Złota, polska jesień w kraju
Groźne mezocykloniczne trąby powietrzne w Polsce
W sobotę zaobserwowano liczne tornada w centralnej części Polski. W niedzielę obserwowano kolejne komórki burzowe, także o cechach superkomórek burzowych i wskazywaliśmy, że istnieje ponownie ryzyko, iż pojawią się następne trąby powietrzne związane z mezocyklonem. Minionej doby na zachodzie kraju pojawiły się burze z rotującymi prądami wstępującymi, które na swojej trasie wygenerowały kolejne mezocykloniczne trąby powietrzne. Burze te zanikały minionej nocy na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju.
Trąby powietrzne zanotowane w miniony weekend nad Polska
Groźne tornada minionej doby w Polsce i szkody
Tornado zostało, zaobserwowano m.in w okolicach Karmina koło Dobrzycy około godziny 19:00 w niedzielę czasu lokalnego. Na skutek przejścia trąby powietrznej powalone zostały przynajmniej 4 drzewa. Trąba powietrzna pojawiła się w rejonie Krotoszyna około 18:50 czasu urzędowego, przechodząc przez miejscowość Biadki. Ubiegłej doby pojawiły się głównie szkody w drzewostanie. Ponadto trąba przeszła również przez tamtejszy cmentarz w miejscowości Karmin k. Dobrzycy, powodując szkody.
Co więcej, po burzy superkomórkowej wędrującej w północnej części powiatu krotoszyńskiego, szczególnie pomiędzy Krotoszynem a Koźminem Wielkopolskim, doszło do licznych zalań i podtopień. Dodatkowo z uwagi na dużą ilość zgłoszeń, do działań zadysponowany został pluton ratowniczy z terenu powiatu jarocińskiego.
Tornada w Wielkopolsce, 15.09.2024 r. zgłoszone i widoczne w bazie ESWD
W poniedziałek nie przewiduje się już kolejnych trąb powietrznych. Dziś prognozowane są burze głównie na krańcach zachodnich, jak i też wzdłuż całej południowej granicy. Dodatkowo na zachodzie mają być związane z odsuwającym się na zachód frontem atmosferycznym. Głównie na południu będą odpowiedzialne z niżem, który migrować będzie nad północne Bałkany. Na tym obszarze ważną rolę odegrać może orografia terenu. Szacowana wysokość opadów konwekcyjnych do 10-20 mm, jednak miejscami do 30 mm, porywy wiatru do 70 km/h głównie na południu. Ponadto niskie prawdopodobieństwo burz wystąpi w rejonie Tatr i Beskidu Śląskiego, szczególnie w pierwszej połowie nocy. Prognozowane sumy opadów 10-15 mm. Porywy wiatru 60-65 km/h. W najcieplejszym momencie dnia dziś na południu i nad morzem od 18°C do 22°C, jednak na pozostałym obszarze od 22°C do 25°C, w rejonach podgórskich od 15°C do 18°C, na Podhalu około 14°C.
Prognoza burzowa na 16 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, eswd.eu, IMGW-PIB, windy.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC