Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąba powietrza zeszła w okolicach Płocka. Wiatr łamał drzewa, zrywał dachy

Dzisiaj nad Polską mamy kolejny burzowy dzień. Nasz kraj pozostaje pod wpływem układu niskiego ciśnienia z rejonu państw bałtyckich. Na zachód od naszego kraju ulokowany jest wyż. Znajdujemy się w masie powietrza arktycznego starego.

Po godzinie 15 w dzielnicy Płocka (Radziewie) pojawiła się trąba powietrzna. Siła wiatru wstępnie zostało oszacowana na F1 w skali Fujity. Natomiast Torro T2. Wiatr przekraczał 120 km/h. Dużo wskazuje na to, że trąba powietrzna związana była z mezocyklonem mini superkomórki burzowej. Obszar szkód objęty lejem jest niewielki, następnie tornado wygasło w rejonie Wisły. Niestety jedna osoba została lekko ranna.

Film, który opublikowało stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Trąba powietrzna – Płock – 25.06.2018 r.

Oto kolejne nagranie dzisiejszej trąby powietrznej, która przeszła przez dzielnicę Płocka – Radziwie. Na podstawie zaistniałych szkód, jej siłę oszacowaliśmy na F1 w skali Fujity i T2 w skali Torro, co oznacza wiatr przekraczający ok. 120 km/h. Trąba ta była najprawdopodobniej związana z mezocyklonem mini-superkomórki burzowej, która po godz. 15:00 przeszła przez miasto. Trąba ta zerwała dach i połamała drzewa na stosunkowo niewielkim obszarze, stopniowo wygasając nad Wisłą. Jedna osoba została niegroźnie ranna. Nagranie nadesłał do nas Adrian Turant. Dziękujemy!

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Dzisiaj w godzinach popołudniowych przez Płock (dzielnica Radziwie) przeszła trąba powietrzna. Trąba ta prawdopodobnie…

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Kilka słów od eksperta Grzegorza Zawiślaka

Następne nagranie trąby powietrznej przechodzącej dziś koło godziny 15:00 nad #Płock! Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną, stożkową budowę nisko zawieszonej chmury stropowej z wyraźną rotacją kolumny skondensowanej pary wodnej w środowisku zaburzonego pola wiatru w dolnej troposferze, co absolutnie zaprzecza coraz to nowszym teoriom na temat dokładnej genezy i ostatecznie nazwy tego zjawiska. W odpowiedzi na Wasze pytania – było to krótkotrwałe tornado (nie mylić ze zjawiskiem gustnado) z wąskim szlakiem zniszczeń związane z działalnością mini superkomórki burzowej, które stopniowo wygasało po wkroczeniu nad Wisłę.

To się teraz dzieje nad nowym mostem w Płocku ;-(

Opublikowany przez Marzenę Mieszkowicz Światową Poniedziałek, 25 czerwca 2018

 

(fot. kadr z filmu Artur Kazimierowicz)

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz