Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąby powietrzne nad Polską? Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca 2023

Prognoza pogody na poniedziałek 23 lipca. Możliwe tornada w Polsce


Dzisiejsza pogoda nad Polską może okazać się groźna. Prognoza pogody na poniedziałek przede wszystkim przynosi nam w części kraju warunki do powstania silnych burz. Lokalnie nie można wykluczyć pojawienia się nawet kilku trąb powietrznych.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Do kraju napłynęło powietrze morskie o cechach ciepłych. W wielu regionach Polski panował będzie dziś upał. Jednak wyż azorski powoli odsuwa się na zachód i przestanie zapewniać dobrą aurę w regionie. Jego miejsce zajmuje niż z centrum nad Danią. Będzie on wpływał dziś na pogodę w Polsce.

Prognoza pogody na poniedziałek 24 stycznia. Front przemierza Polskę
Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

To za sprawą systemu frontów atmosferycznych, które wędrowały będą w dniu dzisiejszym z północy na południe kraju. Za frontem do Polski spływać będzie nieco chłodniejsze powietrze morskie. Upał będzie wypychany na południe. W skutek wymiany mas powietrza przed frontem rozwinie się dość silna strefa zbieżności wiatru. Do tego pojawi się dość duża jego skrętność, co może doprowadzić dziś do powstania nawet kilku trąb powietrznych na terenie kraju.

Prognoza pogody na poniedziałek. Możliwe bardzo silne burze w części Polki

Szczegółowy wpis dotyczący dzisiejszych burz nad Polską przygotuje dla Was Arek. Znając jednak jego zamiłowanie do snu, nie będę czekał z ostrzeżeniami. Poniżej kilka zdań opisujących co prognoza pogody na poniedziałek mówi o dzisiejszych burzach. W skutek napływu ciepłych mas powietrza temperatury punktu rosy (to nie temperatura powietrza) sięgną 18-20 stopni Celsjusza. To są już warunki do powstania silnych burz. Dodatkowo, przed frontem przemieszczała będzie się silna strefa zbieżności wiatru, która będzie katalizatorem do rozwoju burz w Polsce.

Prognoza pogody na poniedziałek. Burze w Polsce
Prognoza pogody na poniedziałek. Burze w Polsce

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz. Podczas gdy zagrzmieć może dziś w całym kraju, szczególnie silnych burz spodziewamy się na południowym wschodzie. Tutaj warunki do powstania konwekcji będą najlepsze. Wspomniana skrętność wiatru faworyzować będzie powstawania superkomórek burzowych, dlatego największym zagrożeniem podczas dzisiejszych burz będzie grad 2-5 cm. Opady gradu są bardzo prawdopodobne, jednak jeszcze groźniejsze wydają się być warunki na powstanie nawet kilku trąb powietrznych na obszarze kraju. Najbardziej zagrożone są regiony w pasie od Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej, po lubelskie i Podkarpacie. W tych regionach uważajmy na siebie szczególnie.

Front przyniesie ochłodzenie w kraju

Podczas gdy jeszcze wczesnym popołudniem w wielu regionach panował będzie upał, w drugiej części dnia za frontem spływać będą chłodniejsze masy powietrza. Spójrzmy na mapy temperatury na godziny popołudniowe dla kraju.

Ochłodzenie w Polsce w poniedziałek 24 lipca
Ochłodzenie w Polsce w poniedziałek 24 lipca

Gorące masy powietrza najdłużej zalegać będą na wschodzie i południowym wschodzie. Podczas gdy wczesnym popołudniem na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu wciąż będzie powyżej 30 stopni, na zachodzie kraju termometry wskażą już nawet o 10 stopni mniej. Widzimy więc, że front dokona wymiany mas powietrza w kraju. Powyżej prognoza pogody na poniedziałek, a ja już siadam do pisania dla Was wpisu z prognozą pogody na 5 dni. Zapraszam na stronę jeszcze przed południem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk