Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trwa dramatyczna fala upałów. 40 stopni Celsjusza, nawałnice i pożary lasów

Fala upałów nie odpuszcza w Ameryce. Burze, nawałnice i pożary

Podczas gdy w naszym regionie jesień pokazuje swoje gorsze oblicze, w Ameryce Północnej trwa bardzo intensywna fala upałów. Gorące, zwrotnikowe powietrze wlewa się w głąb kontynentu. Temperatury codziennie szybują wysoko w górę. Występują silne burze i nawałnice, a w Kanadzie palą się olbrzymie obszary lasów. To nie jest dobra pogoda dla mieszkańców kontynentu za Oceanem Atlantyckim.

Fala upałów w USA nie odpuszcza

O bardzo wysokich temperaturach i upale pisałem kilka dni temu. W Sacramento słupki rtęci pokazały 114 stopni Fahrenheita, co w przeliczeniu na europejską miarę daj temperaturę na poziomie prawie 47 stopni Celsjusza.

Fala upałów w USA
Fala upałów trwa w USA

Ostatniej doby temperatury w Stanach nie były aż tak wysokie, jednak fala upałów trwa na kontynencie w najlepsze. Aż dziesięć stacji pogodowych odnotowało ostatniej doby temperatury powyżej 33 stopni Celsjusza (dane z Ogimet). Gorące powietrze wlewa się na północ znad Zatoki Meksykańskiej. Zakres obejmowania gorących mas powietrza obejmuje aż granicę USA i Kanady. Zobacz również: Silne ochłodzenie nadciąga do Polski

Fala upałów i burze na styku mas powietrza

Na styku gorących mas powietrza z południa oraz chłodniejszych mas z północy dochodzi do rozwoju burz. Lokalnie zjawiska burzowe są bardzo groźne przynosząc silne gradobicia oraz nawalne opady deszczu. Ostatniej doby zanotowano w USA również tornada, choć nie ma informacji o ofiarach. Poniżej mapa wyładowań atmosferycznych za ostatnią dobę w regionie.

Burze i wyładowania atmosferyczne za ostatnią dobę
Wyładowania atmosferyczne za ostatnią dobę W Ameryce Północnej

Podczas ostatniej doby na terenie Stanów Zjednoczonych odnotowano ponad 370 tysięcy wyładowań doziemnych. Podczas, gdy najgroźniejsze burze przechodzą na kontynencie warto zwrócić również uwagę jak dużo z wyładowań padło u południowo wschodnich wybrzeży USA, na otwartym Oceanie. Sezon huraganów nad wciąż bardzo ciepłymi wodami Atlantyku możemy uznać w pełni za otwarty. Niestety fala upałów przynosi również inne groźne zjawiska naturalne.

Pożary trawią lasy Kanady

Obecnie strażacy walczą z ponad 200 pożarami na obszarze Kanady Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Kolumbii Brytyjskiej na południowym zachodzie kraju. Wśród wielu mniejszych pożarów trawiących obecnie ten stan, dwa z nich zagrażają ludziom. Na północy i południu trwają obecnie dwa dużo ogniska pożarowe, w wyniku których ewakuacji poddano ponad 1000 mieszkańców. Fala upałów daje się we znaki w Kanadzie przede wszystkim brakiem opadów atmosferycznych i niespotykanej w tym kraju we wrześniu temperatury. Anomalia temperatury w Kanadzie jest zdecydowanie dodatnia. W obecnym okresie jest nawet o 10 stopni Celsjusza cieplej niż w okresie referencyjnym.

Fala upałów. Dodatnia anomalia temperatury
Dodatnia anomalia temperatury na kontynencie Ameryki Północnej

Jeśli spojrzymy na mapę anomalii temperatury, to w oczy rzuca się potężnie dodatnia anomalia na Grenlandii. Jest tam ponad 20 stopni cieplej niż w analogicznych okresach lat referencyjnych. To bardzo złe informacje dla klimatu. Wiecie z pewnością, że daleki jestem w swoich wpisach od snucia katastroficznych wizji gwałtownego ocieplenia klimatu i końca naszej planety. Jednak przyznać należy, że temperatury na poziomie 13-16 stopni na Grenlandii we wrześniu to duża anomalia pogodowa, która nie powinna mieć miejsca. Najnowsze prognozy pogody codziennie na fanipogody.pl. Zachęcamy do odwiedzin.