Uderzą niszczące burze. Nawałnice, powodzie i potężny grad związane z falą upałów

Od kilku dni w Europie panuje silna fala upałów. Przy tak wysokich temperaturach wystarczy niewielkie wspomaganie, by doszło do rozwoju silnych, lokalnie niszczących burz. Taki scenariusz od kilku dni realizuje się na zachodzie Europy. Silne i gwałtowne burze pojawią się również w Polsce. Zacznijmy jednak od tego co dzieje się w Europie w ostatnich dniach. O burzach w Polsce napiszę w drugiej części wpisu.

Francja. Przeszły niszczące nawałnice

Bardzo groźna i dynamiczna pogoda panuje od kilka dni na zachodzie Europy. Nad region zbliżył się niż wraz z systemem frontów atmosferycznych. To właśnie fronty i przedfrontowe zbieżności wiatrów są główną przyczyną powstania gwałtownych burz jakie przechodzą ostatnia przez zachodnie regiony Europy. O tym z jak intensywnymi zjawiskami mamy do czynienia niech świadczy poniższa mapa. Jest to zbiór wyładowań atmosferycznych za ostatnie kilkadziesiąt godzin (blitzortung)

Potężne burze i nawałnice we Francji

Zauważmy, że na mapie odnotowano ponad 380 tysięcy wyładowań atmosferycznych. A piszemy tylko o wyładowaniach typu doziemnego. To pokazuje niesamowitą aktywność elektryczną burz, które przetoczyły się nad Europą Zachodnią. Jednak burze, oprócz mnóstwa wyładowań przyniosły również wiele szkód. Bardzo silne burze przeszły w okolicach Bordeaux we Francji. W skutek przejścia nawałnic rannych w regionie zostało kilkanaście osób. Wiele miejscowości zostało doszczętnie zalanych. Bardzo ucierpiało miasteczka Latrense, gdzie z powodu nawałnicy mieszkańcy musieli zostać ewakuowani do miejscowego ratusza. To z jak silnymi nawałnicami mieliśmy do czynienia we Francji niech świadczy poniższy film. To kompilacja nagrań burz z ostatnich dni.

Bardzo silne burze przechodziły w ostatnich dobach również na wschodzie Hiszpanii, w krajach Beneluksu, czy na południu Niemiec. Tutaj również pojawiły się groźne superkomórki burzowe, które przyniosły bardzo silny wiatr oraz opady dużego gradu. Niestety, silne burze, po kilku dniach spokoju pojawiać zaczną się również w Polsce.

Burze w Polsce. Coraz groźniejsza aura

Niestety, fala upałów trwa również w Polsce. W związku z tym również nad naszym krajem pojawiać zaczną się silne burze. Już dziś (sobota) burze pojawiać zaczną się w Polsce Wschodniej i na zachodzie kraju. Będą to typowe burze termiczne. Powstające bardzo lokalnie, w skutek wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności. Dziś i jutro w Polsce nie pojawią się dodatkowe parametry wspomagające konwekcje. Stąd też burze będą miały charakter lokalny i pulsacyjny. Nie będą trwały długo, nie będą organizowały się w większe struktury. Jednak punktowo burze te mogą być groźne. Największym zagrożeniem burz w Polsce, które pojawią się w weekend będzie ich wysoka aktywność elektryczna oraz ryzyko zalań i podtopień. W wielu wypadkach burze mogą być prawie stacjonarne, co doprowadzi do wysokich sum opadowych w jednym miejscu.

Burze w Polsce 19 czerwca

Najsilniejszych burz dziś spodziewać możemy się na zachodzie kraju, gdzie panowały będą lepsze warunki kinematyczne. Podobnego zdania są również Polski Łowcy Burz. Nad krajem zalega gorące powietrze zwrotnikowe. W związku z tym burze trwać mogą również w nocy. Kolejne dni przyszłego tygodnia przynosić będą silne, lokalnie groźne burze. Do kraju zbliży się strefa frontowa, co znacznie wspomagało będzie rozwój lepiej zorganizowanych, groźnych zjawisk burzowych. Oczywiście o tym gdzie danego dnia pojawią się burze oraz jak będą one silne pisali będziemy dla Was zarówno w codziennych prognozach pogody, jak i w specjalnych wpisach dotyczących wyłącznie nawałnic. Na tą chwilę warto wiedzieć, że weekend przyniesie nam burze termiczne w kraju, a przyszły tydzień lepiej zorganizowane komórki burzowe, które przybierać mogą formę superkomórek burzowych niosących duży grad i niszczący wiatr. O tym jednak w przyszłych wpisach.