5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Uderzenie arktycznego chłodu. Atak zimy i silne śnieżyce. Groźny incydent zimowy w Kanadzie

Pogoda na niedzielę

Pogoda w Polsce nie daje większych nadziej na incydent zimowy. Tymczasem na Świecie są jeszcze miejsca, gdzie można cieszyć się prawdziwym, silnym atakiem zimy. Od kilku dni silne śnieżyce i potężne ochłodzenie nawiedzają stany Alberta oraz Saskatchewan w Kanadzie.

Na kontynent amerykański spływa bardzo chłodne powietrze z północny. Temperatury w wielu miejscach kanady spadły do minus kilkunastu ℉. Oznacza to mrozy na poziomie ponad -20℃. Bardzo niskie temperatury to nie jedyny kłopot mieszkańców Kanady w ostatnich dniach. Ochłodzeniu towarzyszy front atmosferyczny, który przynosi potężne opady śniegu w regionie. Zima w Kanadzie zaatakowała bardzo mocno. W przeciągu ostatnich dni silne śnieżyce przyniosły nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu.

Z jak silnymi i wydajnymi opadami śniegu mamy do czynienia w Kanadzie doskonale obrazuje powyższy film nagrany w technologii timelapse. Pokazuje on dynamiczny przyrost pokrywy śnieżnej.

Silna adwekcja chłodu potrwa w tych prowincjach Kanady jeszcze kilka dni. Temperatury lokalnie nadal spadać będą poniżej -25 stopni Celsjusza. Dynamicznemu ochłodzeniu nadal towarzyszyły będą opady śniegu. Lokalnie, w połączeniu z silnym wiatrem możliwe są kolejne zawieje i zamiecie śnieżne. Dawno w Polsce nie mieliśmy do czynienia z tak silnymi atakami zimy. Pamiętam czasy liceum, gdy ze szkoły wracało się przez zaspy wyższe od nas. W jednym z osiedlowi tuneli w śniegu zabłąkał się łoś. Całe osiedle o tym mówiło. Łosia w śnieżnych tunelach nigdy nikt nie znalazł, może to była legenda. Obyśmy nie musieli za kilka lat pisać o śniegu i zimie w Polsce jako o legendzie, której pokolenie naszych dzieci pamiętało będzie już tylko z opowieści rodziców.