Układ Omega doprowadzi do przełomu w pogodzie. Wiemy, jaki czeka nas trend w kolejnych tygodniach.
Spora zmiana pogody przed nami. Po wichurze nadejdzie Układ Omega
Początek listopada charakteryzuje się dynamicznym przebiegiem warunków pogodowych. Czeka nas duży zwrot w pogodzie i po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego spłynie zimne powietrze z północy o cechach arktycznych, skutkując dużym ochłodzeniem i występowaniem mrozu w nocy oraz w godzinach porannych. Z każdym kolejnym tygodniem średnia temperatura powietrza będzie coraz niższa.
Porywy wiatru w ciągu minionych 24 godzin na stacjach meteorologicznych w Polsce
Duża zmiana pogody
Po weekendzie nad Europą zacznie dominować rozległy układ Omega, który stanowić będzie istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Dojdzie do stabilizacji pogody i wyraźnego zmniejszenia prędkości wiatru. Znów czeka nas suchy okres synoptyczny.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 31.10.2024 r. do 7.11.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Polecamy: Mróz uderzy z północy
Pierwsza połowa listopada 2024 r. zapowiada się z wyraźną dominacją ośrodków wysokiego ciśnienia, co oznacza, że suma opadów będzie poniżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że nie zabraknie okresów z podinwersyjnymi chmurami stratus oraz mgłami. Na większe zmiany w pogodzie poczekamy przynajmniej do drugiej połowy listopada 2024 r. Z każdym kolejnym tygodniem obniżać się będzie wyraźnie średnia dobowa temperatura powietrza, świadcząc nieuchronnie o wkraczaniu termicznego przedzimia na przeważającym obszarze Polski. To ostatni dzwonek, aby zmienić opony letnie na zimowe z uwagi na prognozowane obniżenie się na większym obszarze średniej dobowej temperatury powietrza poniżej 7℃.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 7.11.2024 r. do 14.11.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 1.11.2024 r. do 10.11.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Spore ochłodzenie i mróz w prognozach
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zapowiada się wietrzny za sprawą dużej różnicy ciśnienia, która sięgać ma około 20 hPa nad Polską. Drugi dzień listopada przyniesie duże ochłodzenie w kraju za frontem chłodnym. Na termometrach będzie maksymalnie w ciągu dnia do 5-12℃, dodatkowo nocami pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego tygodnia zacznie pojawiać się coraz częściej mróz. Szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Zobacz również: Sztorm na Bałtyku i groźna pogoda
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 1.11.2024 r. do 10.11.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Prognozowana temperatura powietrza na okres od 1.11.2024 r. do 10.11.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Tuż po weekendzie czeka nas duża zmiana sytuacji barycznej nad Europą i zaczną umacniać się nad Starym Kontynentem liczne antycyklony. Znad południowej części kontynentu europejskiego będą rozbudowywać się wyże baryczne w kierunku północnej i środkowej części Europy. Na mapach w środkowej troposferze wyrysuje się układ Omega, kształtem przypominającym grecką literę. Stanowić będzie on istotny element blokady cyrkulacji atlantyckiej i dlatego wystąpi ujemna anomalia opadów.
Prognozowana orientacyjnie wysokość opadów w pierwszej dekadzie listopada 2024 r. na obszarze Polski
Ujemna anomalia opadów i dominacja wyżów
Co ważne, to zazwyczaj układy Omega są trwałe, powodując występowanie powtarzalnej pogody przez wiele dni z rzędu. Dodatkowo obserwowane jest wysokie ciśnienie atmosferyczne, które jesienią nie zawsze gwarantuje pogodną aurę. Nawet do okolic 15 listopada 2024 r. czeka nas stabilna aura i marginalna ilość opadów. Będą regiony, gdzie od początku nowego tygodnia do okolic 12-14 listopada 2024 r. nie spadnie ani jedna kropla deszczu bądź zdarzą się tylko niewielkie opady mżawki z podinwersyjnych chmur albo słaby deszcz.
Średnie ciśnienie na poziomie morza: średnia anomalia tygodniowa w okresie od 4.11.2024 r. do 11.11.2024 r. według ECMWF
Groźna pogoda i wichura w kraju, potem nadejdzie układ Omega
Będą okresy z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, lecz może nie zabraknąć okresów z niską prędkością wiatru, co przy dużej wilgotności powietrza i wysokim ciśnieniu atmosferycznym może sprzyjać tworzeniu się mgieł i zamgleń, ale także chmur stratus oraz stratocumulus. W niektórych regionach mgły i zamglenia oraz niskie chmury podinwersyjne mogą utrzymywać się przez kilka dni z rzędu, ograniczając wzrost temperatury powietrza.
Co ciekawe, to wartości na termometrach w pierwszej dekadzie listopada mogą nas nieco rozczarować, bo w predykcjach ECMWF widnieje ujemna anomalia temperatury. Szczególnie w południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju. Co ważne, to wzrost temperatury powietrza po weekendzie w ciągu dnia może być hamowany przez utrzymujące się mgły i niskie chmury stratus w niektórych regionach. Tam, gdzie pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, to dojdzie do sytuacji korzystnej pod kątem ogrzewania się powietrza przy listopadowej krótkiej operacji słonecznej. Maksymalnie może być za dnia od 4-10℃. Jednak w obszarach rozpogodzeń dojdzie do nawet 10-12℃. Nocami często towarzyszyć będzie nam ujemna temperatura powietrza, która utrzymywać się będzie krótko po wschodzie słońca.
Drastyczna zmiana aury
Na większe zmiany w pogodzie przyjdzie nam poczekać do okolic drugiej połowy listopada, gdy to pojawić się powinno więcej opadów atmosferycznych. Dodatkowo ośrodki niżowe wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej mogą przynieść silny wiatr i częstsze opady atmosferyczne. Ataku zimy nie przewidujemy do początku drugiej dekady listopada na nizinach w Polsce, co wynikać będzie z oddziaływania układu Omega. Na opady mieszane i mokrego śniegu poczekamy przynajmniej do drugiej połowy listopada 2024 r. w Polsce. Z każdym kolejnym tygodniem coraz niższa będzie średnia dobowa temperatura powietrza i za dnia na ogół w drugiej połowie listopada nie będzie więcej w zależności od regionów od 1℃ do 10℃. Noce i poranki będą częste z ujemną temperaturą powietrza a niewykluczone, że zdarzą się też okresy ze śniegiem i mrozem.
Prognozowana wstępnie średnia temperatura powietrza w kolejnych tygodniach według ECMWF EPS dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC