Ochłodziło się w całej Polsce na weekend. Do kraju dociera dużo chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego z zachodu. Pogodę dzisiaj kształtuje wyż, natomiast pod warstwą inwersyjną rozwija się płytka konwekcja cumulusowa. Na północnym-zachodzie zaznacza się strefa rozmywającego się frontu chłodnego.
Wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia zacznie robić się coraz cieplej. Sprzyjać ma temu przekształcające się nieustannie pole ciśnienia, co w konsekwencji doprowadzi do napływu powietrza z południowego-zachodu.
Na południowy-wschód od Polski znajdzie się centrum mobilnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu „RODEGANG”, natomiast na północy Europy rozciągać będzie się rozległa bruzda obniżonego ciśnienia. Po południowej stronie fali górnej, w rejon Wysp Brytyjskich przemieszczać będzie się ex-formacja tropikalna o imieniu „HELENE” Pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową a wyżem z centrum nad wschodnią częścią Starego Kontynentu utworzy się korytarz, w którym transportowane będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarno-morskiego z południowego-zachodu.
Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 17.09.2018 r. godzina 12 UTC
Sytuacja synoptyczna w dniu 16.09.2018 r. godzina 12 UTC z głównym centrum wyżu nad Polską
Układ omega zacznie rządzić pogodą w Polsce
Rozległy i bardzo silny układ omega wpływać ma na pogodę w nadchodzącym tygodniu. Zachmurzenie w jego zasięgu będzie niewielkie, sprzyjać ma on dominacji ruchów zstępujących, co utrudniać ma powstawanie chmur i opadów atmosferycznych nawet do piątku w całej Polsce.
Kilka słów o układzie omega
Stan atmosfery przy którym stabilny układ wysokiego ciśnienia tworzy blokadę nad Europą Środkową. Pole izohips i prądu strumieniowego przypomina, aż do wysokości około 10 km dużą grecką literę Omega. Atlantyckie niże obiegają układ Omega po łuku daleko na północ wokół Centralnej Europy, dalej nad Spitzbergen lub na południe, nad Morze Śródziemne. Doskonale widać to na poniższych grafikach.
Wraz z początkiem tygodnia coraz cieplej
Dużo cieplej zrobi się od wtorku. Wtedy na termometrach w południowo-zachodniej, zachodniej części kraju zobaczymy nawet 28°C. Nieco chłodniej będzie w cieniu na wschodzie od 22°C do 24°C. Obecność wyżu zapewni nam przyjemną niemalże letnią aurę.
Prognozowana temperatura we wtorek, oczekiwane wartości maksymalne przez model GFS
W środę na przeważającym obszarze Polski będzie bardzo ciepło, nawet powyżej 25°C. Na południowym-zachodzie, zachodzie Polski około 28°C – 29°C. Punktowo możliwe 30°C w cieniu na tym obszarze kraju. Nie będzie nigdzie padać.
Czwartek dalej bardzo ciepły i na ogół słoneczny
Z prognoz numerycznych wynika, że do Polski od północnego-zachodu zbliżać będzie się front chłodny. Związana będzie z nim wymiana masy powietrza na dużo chłodniejszą o cechach atlantyckich. Wysokie temperatury przeniosą się m.in do centralnej, jak i też południowej oraz wschodniej części kraju, ale ciepło będzie dalej na zachodzie.
Piątek z wkroczeniem frontu chłodnego i szybkim ochłodzeniem
Wygląda na to, że w piątek późnym popołudniem bądź pod wieczór do zachodniej części kraju zacznie nasuwać się front chłodny. Związana będzie z nim wymiana masy powietrza na chłodniejszą o cechach atlantyckich. Do tego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego prognozy ulegać mogą mniejszym bądź większym zmianom. Przeważnie jednak powinna utrzymać się temperatura powyżej 25°C na przeważającym obszarze Polski.
’
Proces nasuwania się rozległej zatoki niżowej widać na poniższej grafice. Prognoza na piątkowy dzień
Wymiana masy powietrza na dużo chłodniejszą o kilkanaście stopni w okresie od piątku do soboty. Prognoza w okresie od piątku do soboty.
Zimny weekend
W weekend o kilkanaście stopni chłodniejsze powietrze zawita do całej Polski. W wielu miejscach naszego kraju za dnia temperatura może nie przekroczyć 15°C.
Spodziewane wartości minimalne w sobotę i niedzielę
Według wiązek ensemble modelu GFS będzie to ostatnie tak silne uderzenie gorąca we wrześniu. Później zaczną dominować chłodne masy powietrza, silniejszy wiatr i opady. Strefowa cyrkulacja atmosfery obejmie nie tylko tak jak teraz północną Europę, ale także naszą część Starego Kontynentu, co przyniesie dużą dynamikę w pogodzie. Analizując poniższe grafiki, zalecamy zwrócić uwagę na czarną linię, jest to średnia wszystkich wiązek, co wskazuje na najbardziej prawdopodobny scenariusz temperatury na 2 m n.p.g w okresie od 16 września do 1 października 2018 r.
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC