Ulewy w Polsce i burze na południu. Gdzie jest burza 24.08.2021?

Ulewy w kraju i burze na krańcach południowych. Niż odsuwa się nad Ukrainę, ale na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju pogodę kształtuje związany z niżem front okluzji. Sprawdzamy, gdzie możliwe są dziś największe ulewy oraz zjawiska burzowe.

Ulewy w kraju. Jednak przeważający obszar Polski już pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich

We wtorek nasza część Europy jest pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko na południowym wschodzie kraju aurę kształtować ma jeszcze niż wraz z frontem okluzji. Głównie na południowym-wschodzie, w obrębie ośrodka niskiego ciśnienia masa charakteryzować ma się dużą wilgotnością.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 24.08.2021, 12 UTC

ulewy w polsce i front okluzji

Najwięcej popada na wschodzie i południu do końca dnia

Największe opady we wtorek o charakterze jednostajnym, miejscami konwekcyjnym występować będą w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części Polski Zaznaczy się na tym obszarze wpływ niżu wraz z frontem okluzji. To właśnie na omawianym froncie utrzymywać mają się opady, które z biegiem godzin przesuwać będą się na wschód. Do końca dnia szczególnie intensywnie popada na wschodzie. Na tym obszarze padać ma do nocy z wtorku na środę. Opady mają słabnąć i odchodzić nad Ukrainę w pierwszej części nocy. Ustać mają dopiero w drugiej części nocy na krańcach wschodnich. Spadnie miejscami do 20-40 mm świeżego deszczu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i natężenie opadów. 24.08.2021, 9 UTC

ulewy polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie oraz opady według ECMWF, 24.08.2021, 12 UTC

ulewy w kraju

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów, 24.08.2021, 18 UTC

w Polsce i burze na południu. Gdzie jest burza 24.08.2021?

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie, 24.08.2021, 21 UTC według ECMWF

opady na krańcach wschodnich

Pewna niewielka chwiejność termodynamiczna wystąpi na krańcach południowych, gdzie mogą rozwinąć się słabe burze. Niektóre z burz mogą być wbudowane w strefę zachmurzenia warstwowego. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym chmurom Cumulonimbus będą opady konwekcyjne o łącznej akumulacji do 15-20 mm. Wiatr w czasie burz sięgnie maksymalnie 15 mm. Pierwsze burze mogą powstać już około południa. Niewykluczone, że wyładowania atmosferyczne wystąpią jedynie do godzin późno popołudniowych. W godzinach wieczornych atmosfera będzie już stabilna i warunki do rozwoju burz nie powinny wystąpić.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

ulewy w kraju. burzowa prognoza imgw-pib

W nocy z wtorku na środę nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Znajdziemy się w zasięgu klina wyżu związanego z układem wyżowym z centrum znad Wysp Brytyjskich. W pierwszych godzinach po zachodzie słońca tylko na wschodzie kraju zaznaczać ma się jeszcze oddalający niż z systemem frontów atmosferycznych.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ