Ulewy, śnieg i silny wiatr. Alerty pogodowe dla Polski

Pogoda w Polsce nie będzie dziś przyjazna. W kraju występowała będzie bardzo dynamiczna pogoda. Front atmosferyczny o charakterze ciepłym przyniesie intensywny deszcz, silny wiatr, a także opady marznące i oblodzenie.

Sprawcą całego zamieszania jest front atmosferyczny związany z niżem GRETA. Front już w chwili obecnej przynosi intensywne opady deszczu na zachodzie Polski.

Opady deszczu Polska

Ulewy w Polsce, na wschodzie opady marznące

Lokalnie deszcz pada bardzo intensywnie. nie wykluczone są krótkotrwałe ulewy, gdyż w strefę zachmurzenia frontowego wbudowane są dobrze wypiętrzone chmury pochodzenia konwekcyjnego. Szczególnie mocno pada obecnie na północy kraju, gdzie w regionach nadmorskich deszcz padać może naprawdę intensywnie. Groźniej wygląda sprawa z opadami we wschodniej części kraju. W godzinach popołudniowych strefa frontu zawędruje na wschód Polski.

Opady śniegu i marznące

Strefa opadów na wschodzie nasunie się na chłodniejsze masy powietrza. Spowoduje to, że w wielu miejscach na wschodzie kraju opady mogą być marznące. Spowodować to może oblodzenie. Na północnym wschodzie kraju prognozowane są opady śniegu. Lokalnie, przy silnym wietrze i intensywnych opadach niewykluczone są zawieje śnieżne. Największe szanse na opady śniegu mają mieszkańcy Mazur i Podlasia. Warto dodać, że opady marznące i opady śniegu nie potrwają długo. Za frontem ciepłym napływa do kraju bardzo ciepłe powietrze i temperatura z każdą godziną będzie rosła. W związku z tym nie ma szans by śnieg utworzył dziś pokrywę śnieżną na dłużej.

Silny wiatr w Polsce. W górach wichura

Prócz intensywnych opadów front przyniesie dziś również silny wiatr w Polsce. Szczególnie mocno wiało będzie w górach, gdzie do czynienia będziemy mieli z prawdziwą wichurą. Pracownicy IMGW wydali nawet stosowne ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem dla południa Polski.

Wichura w Polsce

Porywy wiatru w górach przekraczały będą 80 km/h. Wysoko w górach wiatr wiał będzie z jeszcze większą siłą. Jednak silne porywy wiatru pojawią się nie tylko w górach. Praktycznie w całej Polsce we wtorek wiatr wiał będzie z prędkością przekraczającą 50-60 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą już znacząco obniża komfort termiczny na dworze. Pogoda w Polsce zacznie uspokajać się w nocy z wtorku na środę. Jednak pamiętajmy, że wciąż znajdujemy się pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. To nie ostatni front atmosferyczny, który przejdzie nad Polską przed Świętami.