Upał w kwietniu już ponad 35-40 stopni. Gorące, zwrotnikowe powietrze wtargnie do Europy

Tęsknie za ciepłem i latem, dlatego szukam wysokich temperatur na mapach z prognozami pogodowymi. Upał jeszcze nie dociera do Europy, jednak z każdym tygodniem temperatury powyżej 30, nawet 40 stopni są coraz bliżej. We wpisie przeanalizujemy mapy pogodowe pod kątem wysokich temperatur. W drugiej części wpisu mam dla Was pozytywne wieści odnośnie temperatur w kraju.

Upał jeszcze daleko na południu. Jednak granica 40 stopni jest coraz bliżej

Szukając wysokich temperatur na mapach pogodowych wylądowałem aż na Bliskim Wschodzie, ponieważ tutaj upał jest już codziennością.

Upał na Bliskim Wschodzie już w marcu
Upał na Bliskim Wschodzie już w marcu

Oczywiście, mamy początek drugiej połowy marca. Dlatego upał nie będzie jeszcze bardzo silny nawet w regionach położonych tak blisko zwrotnika, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, czy Arabia Saudyjska. Temperatury w tych krajach przekraczają już 30 stopni praktycznie codziennie. Jednak pamiętamy, że w szczycie sezonu upał potrafi sięgać tu nawet 52-55 stopni Celsjusza powyżej zera. Jeszcze na to nie czas, jednak w prognozach widać już coraz wyższe wartości temperatury dla regionu Bliskiego Wschodu. Nie wiem jak Wam, ale mnie marzy się dzień, w którym temperatury przekraczały będą 30-33 stopnie Celsjusza. Dzień, na koniec którego, późnym wieczorem nadciągnie burza. Nie gwałtowna. Aktywna elektrycznie.

Upał na początku stycznia sięgał będzie 40 stopni na południu
Upał na początku stycznia sięgał będzie 40 stopni

Koniec marzeń, wracam do szukania wysokich temperatur daleko na południe od nas. Na początku kwietnia upał na Bliskim Wschodzie przekraczał będzie już 35 stopni Celsjusza. Sprawdźmy zatem, jak wyglądało będzie to w kolejnych dniach i tygodniach dla Europy.

Na upał w Europie musimy jeszcze trochę zaczekać

Chciałem znaleźć wysokie temperatury w marcu, to znalazłem je daleko na południe od nas. Teraz sprawdźmy prognozy, które powiedzą nam coś więcej niż to, że upał panuje blisko zwrotnika. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Europy.

Upał coraz bliżej Europy. Prognozy temperatury

Już we wtorek i w środę bardzo ciepło zrobi się na południowym zachodzie kontynentu. Nie będzie to jeszcze upał, ale temperatury w Hiszpanii, czy Portugalii przekroczą już 20, lokalnie 23-24 stopnie Celsjusza. Na koniec tygodnia termometry w Hiszpanii i na południu Francji prawdopodobnie wskażą ponad 25 stopni Celsjusza. I kiedy już wydawało będzie się, że temperatury na południowym zachodzie rosły będą z każdym dniem, nadejdzie… ochłodzenie. W weekend na omawianym obszarze już znacznie chłodniej. Zamiast trzydziestek, na termometrach znów pojawią się temperatury w okolicach 12-15 stopni. Ciepłe masy powietrza przeniosą się bardziej na wschód, w tym do Polski, o czym za chwilę.

Wysokie temperatury w trzeciej dekadzie marca
Wysokie temperatury na wschodzie Europy w trzeciej dekadzie marca

Powyżej prognoza temperatury na końcówkę miesiąca. Widzimy, że bardzo wysokie temperatury występowały będą w pasie od Turcji, przez Bałkany, aż po Polskę. Upał może w Europie jeszcze nie wystąpi, ale termiczna wiosna zbliżać będzie się wielkimi krokami. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Kiedy ocieplenie w Polsce. Nawet 20 stopni w prognozach temperatury

Tydzień rozpoczął nam się w zimowej scenerii. Nie dość, że poranki są mroźne, to jeszcze w wielu regionach kraju w poniedziałek po południu mocniej sypnęło śniegiem. We wtorek rano w Lublinie i okolicach leży śnieg. Jednak wiosna nie podda się tak łatwo. W końcówce tygodnia i w weekend w kraju zrobi się cieplej.

Ocieplenie w Polsce przyjdzie na koniec tygodnia
Ocieplenie w kraju na weekend

W weekend zrobi się znacznie cieplej w Polsce. Na zachodzie kraju termometry wskażą nawet 18-19 stopni. Niestety ocieplenie nie potrwa długo, ponieważ w niedzielę przez Polskę wędrował będzie kolejny front atmosferyczny, a za nim spłynął do nas chłodniejsze masy powietrza. Bardzo ciepło zrobi się w ostatnich dniach marca. Przykładowo w czwartek 28 marca temperatury na południu kraju prawdopodobnie przekroczą 20 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury w Polsce na koniec marca
Wysokie temperatury w Polsce na koniec marca

W weekend pisałem Wam o bardzo pozytywnych prognozach pogody na Wielkanoc. Obecnie modele numeryczne nieco wycofują aż tak wysokie temperatury na przełom miesięcy, jednak bądźmy dobrej myśli. Nadal w żadnych prognozach nie widać raptownego ochłodzenia na Wielkanoc, tak jak to bywało w latach poprzednich.