Potężny upał 37-39 stopni coraz bliżej Polski. Pogoda na wschodzie Europy zaszokuje

Stabilizują się wyliczenia modeli na kolejne dni sierpnia. Blisko Polski wciąż widać silny, a lokalnie bardzo silny upał. Nad naszym krajem trwała będzie walka lata z jesienią. Lokalnie będzie to dość dynamiczna przepychanka. We wpisie zobaczymy, jakiej pogody w związku z tym spodziewać się mamy w pierwszej połowie sierpnia w Polsce.

Upał na wschodzie Europy. Czy będzie spowodowany?

Niektóre aktualizacje modeli wyrzucają naprawdę „szokujący” upał we wschodniej Europie. O samych wartościach temperatury napiszę za moment. Teraz sprawdźmy dlaczego temperatury na wschodzie będą w kolejnych dniach tak wysokie.

Upał na wschodzie Europy będzie naprawdę silny
Upał na wschodzie Europy. Dlaczego będzie tak silny?

Na powyższej mapie zaznaczyłem niż, który w kolejnych dniach przemieszczał będzie się północą kontynentu. Powietrze wokół niżu na naszej półkuli krąży odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Dlatego też na wschód kontynentu „zaciągane” będą gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południowego wschodu kontynentu. Do tego dołóżmy wyż znad Morza Czarnego, który jeszcze znacznie wspomoże napływ mas powietrza z tego kierunku. To właśnie dlatego upał na wschodzie Europy w kolejnych dniach sierpnia będzie tak silny. Przeczytaj również: Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia dla Polski

Upał blisko Polski będzie naprawdę silny

W najbliższych dniach silniejszy upał panował będzie na wschodzie Europy niż w Hiszpanii, czy Włoszech. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 5 sierpnia wg. modelu GFS.

Upał silniejszy na wschodzie niż południu Europy
Upał będzie silniejszy na wschodzie niż południu Europy

Widzimy, że wartości temperatury na wschodzie Europy przekraczać będą 35 stopni Celsjusza. Lokalnie, wcale niedaleko od granic z Polską termometry pokazywały będą nawet 37-39 stopni powyżej zera. Upał będzie jeszcze silniejszy na południowym wschodzie, gdzie w pierwszej połowie sierpnia zdarzą się dni z czterdziestkami na termometrach. O tym z jak ciekawym przepływem mas powietrza będziemy mieli do czynienia w najbliższych dniach, niech świadczy poniższa animacja.

Potężny upał na wschodzie. Olbrzymi kontrast termiczny

Na uwagę zasługuje silny kontrast termiczny jaki obserwowali będziemy w regionie wschodnich granic Polski. Podczas gdy 100 km na wschód od granic kraju upał sięgał będzie 35 stopni Celsjusza, prawdopodobnie w kraju będziemy mieli nawet kilkanaście stopni mniej. Fala upałów na wschodzie Europy potrwa kilka dni, po czym zwrotnikowe powietrze wypchnięte zostanie przez aktywny niż z południa.

Walka lata i jesieni nad Polską

Stabilizują się prognozy dla naszego kraju na pierwszą część miesiąca. Jeszcze kilka aktualizacji modeli temu widać było silny upał dla Polski Wschodniej. Obecnie gorące, zwrotnikowe masy powietrza wypychane są na wschód i w najbliższych kilkunastu dniach bardzo wysokich temperatur w kraju raczej nie ujrzymy.

Upał blisko wschodniej Polski w kolejnych dniach sierpnia
Upał blisko Polski w kolejnych dniach sierpnia

Prognoza temperatury dla Polski potwierdza to co pisałem powyżej. Podczas gdy tuż za wschodnią granicą upał będzie silny, w pasie centralnym Polski temperatury w przyszły weekend prawdopodobnie nie osiągną 20 stopni Celsjusza. Wspominałem również o walce jesieni z latem nad obszarem naszego kraju. To dlatego, że do nieco niższych temperatur dodać należy opady, których nad Polską w kolejnych dniach będzie całkiem sporo.

Dużo opadów. Walka jesieni i lata nad Polską
Walka lata i jesieni nad Polską

Bardzo ciekawie wyglądają prognozy opadów na sobotę 5 sierpnia. Na ten moment model widzą wkroczenie do Polski aktywnego niżu z południa Europy. Przynieść miałby on silne ulewy, burze i nawałnice w Polsce Wschodniej. Wszystko przez bardzo duży kontrast termiczny w regionie. To jeszcze jednak kilka dni. Zobaczymy co przyniosą nam kolejne aktualizacje modeli pogodowych.