Potężny upał 38-40 stopni sunie na północ. Czerwiec przyniesie zwrotnikowy żar w Polsce

Ostatnie dni przynoszą na stronie przegląd najgorętszych zakątków Świata. Byliśmy już w Azji, gdzie w regionie Indii upał sięga 48 stopni. Pojawił się wpis o Półwyspie Arabskim, gdzie termometry wskazują nawet 45 stopni Celsjusza. Czas na Amerykę Północną i Centralną. Tutaj również lato rozgościło się już w pełni, a temperatury są bardzo wysokie. W drugiej części wpisu zajrzę oczywiście do prognoz dla Polski. U nas również zrobi się bardzo gorąco.

Upał w Ameryce jest bardzo silny. Zwrotnikowe powietrze wędruje daleko na północ

Dziś weźmiemy się za przegląd pogody w Ameryce Północnej. Obserwujemy tam kilka ciekawych zjawisk pogodowych. Zacznijmy od ogólnych wartości temperatury. Nie ma większego zaskoczenia, gdzie obecnie upał za Oceanem Atlantyckim jest największy.

Upał jest obecnie najsilniejszy w Ameryce Centralnej

Najwyższe temperatury występują obecnie w Guatemali, Hondurasie, czy Nikaragui. W tych państwach położonych w Ameryce Centralnej temperatury sięgają 39-40 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miastem w USA było ostatniej doby Phoenix. Tutaj temperatura przekroczyła 38 stopni. To, że upał występuje w Ameryce Centralnej i na południu USA o tej porze roku nie jest niczym szczególnym. Jednak drugą ciekawostką pogodową jest zasięg zwrotnikowych mas powietrza z regionu Zatoki Meksykańskiej. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Upał na znacznym obszarze Ameryki
Upał na dużym obszarze Ameryki Północnej

Gorące, upalne masy powietrza obejmują oczywiście południe i centrum USA. Jednak gorące dni notujemy również na północ od Krainy Wielkich Jezior. W tych regionach Kanady upał występuje niezwykle rzadko. Trzecim aspektem pogody jaki chciałem poruszyć są burze. Jak to przy napływie gorących mas powietrza bywa, na kontynencie amerykańskim występują silne burze.

Burze w USA są bardzo silne
Silne burze w USA

Szczegółnie silne zjawiska burzowe obserwujemy oczywiście wcale nie tam, gdzie upał jest najsilniejszy. Burze występują w regionie oddziaływania ośrodków niskiego ciśnienia, czyli w centralnych stanach USA oraz w regionie granicy z Kanadą. Obserwujemy tu dwa rozległe układy MCS. W układy mezoskalowe prawdopodobnie wbudowane są superkomórki burzowe niosąc opady dużego gradu i tornada. Sprawdzaj gdzie jest burza w Polsce na naszej stronie internetowej.

Bardzo gorąco zrobi się również w Polsce

W sumie to już mówimy o dniach gorących w Polsce. Pomimo, że wciąż czekamy na upał, to temperatury dochodzące do 26-27 stopni Celsjusza nie są niczym szczególnym. Sytuacja nie zmieni się również w kolejnych dniach maja. Czerwiec przyniesie nam jeszcze wyższe temperatury. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Upał pojawi się w końcu w Polsce?

Widzimy, że na weekend gorące masy powietrza odsuną się od Polski nieco na wschód. Nie oznacza to jednak, że w kraju zrobi się zimno. Wciąż termometry wskazywały będą ponad 20 stopni Celsjusza. Po weekendzie temperatury nieco wzrosną, ale nadal nie będzie to upał. Powrócimy do późnowiosennych wartości temperatur. Termometry wskazywały będą 22-24 stopnie Celsjusza. Wygląda na to, że przyszły tydzień przyniesie nam wyżową aurę. Opadów i burz będzie mało. Uderzenie ciepła czeka nas prawdopodobnie w pierwszy weekend czerwca.

Wysokie temperatury. Gorąco na początku czerwca
Bardzo wysokie temperatury na początku czerwca

Bardzo ciepło zrobi się już od czwartku 1 czerwca. Wtedy to temperatury na południu Polski sięgać mogą nawet 28-29 stopni Celsjusza. W podobnych temperatury upłynie nam pierwszy czerwcowy weekend. Upał na ten moment na mapach temperatury nie występuje. Jednak jest bardzo blisko granicy 30 stopni Celsjusza w Polsce. Co ciekawe, dawno nie pamiętam takiego maja, podczas którego w kraju nie zanotowano temperatury powyżej trzydziestu stopni. Co prawda do końca maja jeszcze prawie tydzień. Prognozy pogody dla Polski nie dają jednak większych nadziei, że upał pojawi się w kraju jeszcze w tym miesiącu.