20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Upał 39 stopni uderzy w grudniu. Najcieplejsza zima w historii

Upał do 39 stopni w grudniu

Odpocznijmy na chwilę od mrozu i śnieżyc. Podczas gdy oczątek zimy w Europie jest zaskakująco chłodny, to są na Świecie miejsca, gdzie zima przynosi upał. Pokażę Wam dziś miejsca w których początek zimy jest najcieplejszy w historii pomiarów, a upał sięga 39 stopni Celsjusza. Na koniec wpisu tradycyjnie wrócimy do Polski, by zerknąć co czeka nas w pogodzie w najbliższym czasie.

Upał niespotykany w grudniu nawet tam

Podczas, gdy w Szwecji mieliśmy kilka dni temu mróz -37 stopni, tej samej doby w Turcji, czy Grecji panował upał. To prawie 70 stopni różnicy temperatury podczas jednej doby na kontynencie. Na północy, wschodzie i w centrum Europy przechodzą śnieżyce. Tymczasem na krańcach południowych Grecji, czy Turcji mamy wciąż „lato w zimie”. To jednak nic w porównaniu z tym co dzieje się na Półwyspie Arabskim. Oczywiście, tam zawsze jest ciepło. Jednak upał jaki występuje tam obecnie, nie zdarza się w grudniu często nawet w tym zakątku Świata.

Upał na Półwyspie Arabskim

Powyższe wartości temperatury pochodzą z ostatniej doby. I tak widać, że prym w Azji wiedzie Arabia Saudyjska. Upał podczas ostatniej doby sięgnął tu 36 stopni Celsjusza. Ostatnie dni listopada przyniosły jednak w regionie falę ogromnego ciepła. Temperatura przekraczała 39 stopni Celsjusza. Fala gorącego powietrza rozlała się od północno wschodniej Afryki, po Indie. W wielu krajach regionu padły rekordy temperatury za listopad. I tak, w Algierii upał sięgnął 36.6 stopni, w Libii 35.3 stopni. Gorąco było również w Grecji (+31), czy Izraelu (+33). To historycznie ciepły okres. Pamiętajmy, że na półkuli północnej wchodzimy w okres zimowy.

Upał tylko na krańcach południowych Europy. Na kontynent wlewa się mróz

Z poprzedniego akapitu wiemy, że upał w ostatnich dniach panował w Turcji oraz Grecji. Jednak to jedyne zakątki Europy, gdzie temperatury są bardziej letnie niż zimowe. Spójrzmy na animację temperatury na grudzień.

Widać tu, że z każdym dniem upał zostanie wypchnięty poza Stary Kontynent. Do Europy napływało będzie coraz chłodniejsze, arktyczne powietrze z północy. Siarczysty mróz objął już całą Skandynawię i północno zachodnią Rosję. Tutaj temperatury spadają w okolice -30 stopni Celsjusza. W okolicach 6-7 grudnia bardzo chłodno zrobi się również w naszym regionie.

W drugiej połowie pierwszej dekady grudnia upał w Europie nie wystąpi. Chłód rozleje się nie tylko na północy i wschodzie kontynentu. Bardzo zimno zrobi się również w Europie Środkowej, ale również we Włoszech, czy na Bałkanach. W tym ostatnim regionie mieszkańcy muszą przygotować się na silny atak zimy. Upał nie wystąpi tam przez najbliższe kilka miesięcy. Początek grudnia przyniesie za to istnie zimowe warunki z niskimi temperaturami i dużą ilością śniegu.

Chłód i śnieg również w Polsce

Z zazdrością spoglądam na upał panujący w niektórych regionach Świata. Jestem wielkim fanem wysokich temperatur, a przede wszystkim burz. Co prawda burze wystąpiły nad Polską kilka dni temu, jednak nie o burzach w chłodnych masach powietrza marzę. Pogodzony jestem jednak z faktem, że mamy grudzień, w związku z tym w regionie spodziewam się (wręcz wymagam) niskich temperatur i zimowych krajobrazów. Wszystko wskazuje na to, że moje wymagania w najbliższych dniach zostaną spełnione.

Śnieżyca nad Polską

W najbliższych dniach przez Polskę przejdzie silna śnieżyca związana z niżem z południa kontynentu. Szczegóły opisywał Arek w dniu wczorajszym. Przejście śnieżycy nastąpi w okresie dość niskich temperatur w naszym regionie. Istnieje więc spora szansa na kilkudniowe zimowe krajobrazy na wschodzie i w centrum kraju. Przełom pierwszej i drugiej dekady grudnia przynieść ma lekkie ocieplenie, jednak jak będzie zobaczymy. Na ten moment prognozy wskazują na to, że w naszym regionie pogoda dostosuje się do obecnej pory roku. Upał zostawmy na kilka miesięcy mieszkańcom innych regionów planety. Nawet, jeśli tak wysokie temperatury również w opisywanych na początku wpisu regionach są swego rodzaju grudniową anomalią.