Żar nadciągnie ze wschodu. Upał blisko Polski. Temperatury 28-32 stopnie. Widać ochłodzenie w prognozach?

Po wczorajszym froncie burzowym, dziś w części kraju ochłodzenie. Stąd pewnie ciekawi jesteście, czy w kolejnych dniach czekają nas niższe temperatury, czy może upał i bardzo gorące dni powrócą do Polski. W dzisiejszej prognozie pogody przede wszystkim o temperaturach w Europie i w Polsce. Zahaczę jednak również temat burz, ponieważ te stają się coraz bardziej niebezpieczne.

Upał w Europie nie odpuści. Gdzie żar będzie największy ?

Jeśli chcemy szukać codziennego upały w Europie, to musimy przenieść wzrok na południe kontynentu. Obserwujemy tu dwa obszary najwyższych temperatur powietrza. Pierwszym jest południowy wschód, gdzie upał staje się niemiłosierny. Na południu Turcji, na Cyprze, czy w Grecji najbliższe dni przynieść mogą temperatury nawet w okolicach 40 stopni Celsjusza.

Upał w Europie. Afrykański żar w Hiszpanii od weekendu
Upał na południu Europy. Od weekendu afrykański żar w Hiszpanii

Sytuacja zmieni się od weekendu. Wtedy to regionem z najwyższymi temperaturami stanie się Półwysep Iberyjski. W okresie od soboty do końca maja na południu Hiszpanii temperatury sięgać mogą 40 stopni Celsjusza. To już iście afrykański żar. Określenia tego użyłem nie bez powodu, ponieważ gorące masy powietrza docierać będą nad południowy wschód Europy właśnie z Afryki.

Silny upał na południu Hiszpanii w przyszłym tygodniu
Silny upał na południu Hiszpanii od weekendu

Powyżej mapa z prognozą temperatury na poniedziałek 27 maja dla Hiszpanii. Widać, że najwyższe temperatury panowały będą w regionie Sewilli na południu kraju. Gorąco i upalnie będzie w regionie do końca maja (zdradzę, że w czerwcu fala upałów będzie trwała na południu nadal).

Upał powróci do Polski. Prognoza temperatury do końca maja

Sprawdźmy teraz co czeka nas pod kątem temperatur w naszym kraju. Czwartek, po przejściu frontu burzowego czekają nas niższe temperatury niż w środę. Jednak temperatury ocierające się o upał wrócą do nas już w piątek. Spójrzmy na animację prognoz temperatury do końca maja.

Upał powróci do Polski. Prognoza temperatury do końca maja

Weekend w kraju będzie znów gorący, ale nie upalny. Temperatury w kraju oscylowały będą pomiędzy 22-23 stopni na zachodzie, a 25-26 stopni na wschodzie Polski. Przyszły tydzień prawdopodobnie przyniesie nam ochłodzenie. Na zachodzie Polski temperatury w okolicach wtorku/środy spadną nawet w okolice 15 stopni Celsjusza. Podczas gdy ochłodzenie na zachodzie może być silne, wschód kraju nadal pozostanie pod wpływem ciepłych mas powietrza ze wschodu. Tutaj temperatura nie powinna w środku przyszłego tygodnia spaść poniżej 20-23 stopni w dzień. Takie wartości temperatury utrzymają się do końca maja. Nie widać, by upał miał powrócić do Polski.

Groźne burze nie odpuszczą w Polsce i w Europie

Daleki jest od siania paniki o globalnym ociepleniu i jego skutkach na groźne zjawiska pogodowe. Odkąd pamiętam (a od ponad 35 lat jestem świadomym obserwatorem pogody) upał w maju pojawiał się zarówno w Polsce, jak i Europie. Ten rok w żaden sposób nie jest inny od poprzednich. Faktem jednak jest, że w tym roku mieliśmy do czynienia z wieloma silnymi burzami, z czego dwie zapadły mi w pamięci. Pierwszą jest burza, która całkowicie zasypała gradem Gniezno. Drugą jest burza z Holandii. Gradobicie i ulewy były tak silne, że woda wraz z gradzinami cofała się do budynków poprzez odpływy w zlewach i toaletach.

Upał i burze w Europie

Jeszcze o takim zjawisku nie słyszałem. Powyżej krótki filmik podsumowujący ostatnie burze, jakie wystąpiły w Europie w ostatnich dniach. Przyznaję, że nawałnice te robią wrażenie. Wydaje mi się jednak, że nie ma co się mocno nakręcać, ponieważ groźne zjawiska i upał występują w maju w Europie odkąd pamiętamy. Zobaczmy teraz co przyniosą nam w Polsce pod kątem burz dni do końca maja. Po burzowej środzie, czwartek przyniesie nam kolejne groźne zjawiska pogodowe. Tym razem najsilniejsze burze wystąpią we wschodniej połowie kraju.

Upał odsunie się na wschód. Silne burze w Polsce w czwartek
Upał odsunie się na wschód. Silne burze w kraju

Oczywiście na czwartek wydaliśmy prognozę konwekcyjną. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem. Burzowo i groźnie będzie w kraju również w kolejnych dniach. Napływ mas powietrza zmieni się na wschodni. Jednak nie oznacza to, że w Polsce zrobi się chłodniej. Wręcz przeciwnie. Do końca maja czekają nas wysokie temperatury. Upał nie jest wykluczony. Dodatkowo, burze możliwe będą w kraju praktycznie codziennie. Nie ma sensu bym wróżył tu z fusów odnośnie konkretnych regionów i godzin występowania burz w kolejnych dniach. Codziennie z rana wydawali będziemy dedykowane konwekcji prognozy na dany dzień. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na stronie głównej portalu