Szokujący upał do 37-38 stopni na koniec września. Ostatnie dni gorące w Polsce w tym roku

Upał to wdzięczny temat na stronę o pogodzie. Kojarzy się przyjemnie, a czytelnicy chętnie wyszukują go w sieci. Niestety dla mnie to już końcówka sezonu letniego na naszej półkuli. Dlatego dziś odwiedzimy USA, ponieważ tam bardzo wysokie temperatury jeszcze opanowały znaczną część kraju. Ostatnie tchnienie lata obserwowali będziemy w najbliższych dniach również w naszym kraju. Zapraszam do wpisu pełnego ciepła i wysokich, letnich temperaur.

Upał w USA jest jeszcze bardzo silny

Trochę zaskakująco, ale jednak, lato mocno dało się we znaki w środkowych stanach USA. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że stanom takim jak Kansas, czy Nebraska bliżej do jesieni. Teraz jednak obserwujemy napływ bardzo ciepłych mas powietrza znad Zatoki Meksykańskiej daleko na północ, do środkowych stanów USA właśnie.

Upał występuje w USA
Upał występuje w USA

Napływ ten dobrze widać na mapach z prognozą temperatury Upał wlał się w głąb kontynentu amerykańskiego. W Teksasie temperatury sięgają 38 stopni Celsjusza. W okolicach 33-34 stopni notują termometry w wymienionych wcześniej stanach centralnych. Przyszły tydzień przyniesie bardzo wysokie temperaury na południowym wschodzie USA. W drugiej dekadzie października temperatury w USA spadną.

Upał panuje również w Europie

Nie tylko w Ameryce Północnej jest bardzo gorąco. Końcówka września przynosi jeszcze upał na naszym kontynencie. Poniżej wykaz 10 miejsc w Europie z najwyższą temperaturą za ostatnią dobę.

Bardzo silny upał na południu Europy
Silny upał na południu kontynentu

Powyżej widzimy, że najsilniejszy upał występuje obecnie na krańcach południowych kontynentu. Najwyższe temperatury ostatniej doby zanotowano na Cyprze i w Turcji. Lokalnie termometry wskazywały tu 38 stopni Celsjusza. To bardzo wysokie wartości temperatury jak na ostatnie dni września. Nawet dla wymienionych powyżej krajów. Podczas gdy na Cyprze upał sięga 39 stopni, ciepłe masy powietrza rozlewają się po wielu regionach Europy. Nie jest to upał aż tak silny jak na południu, jednak w Hiszpanii czy na południu Francji termometry wskazują również 32-34 stopnie Celsjusza.

Upał na koniec września na południowym zachodzie Europy
Upał na koniec września w Hiszpanii, czy we Francji

Przyglądam się tym wartościom temperatury z lekką zazdrością. W naszym regionie jeszcze nadal jest ciepło, choć to niestety są już naprawdę ostatnie podrygi lata. Sprawdź również: Pogoda długoterminowa na październik dla Polski

Koniec lata w Polsce. Zrobi się dużo chłodniej

Niestety dla miłośników ciepła, sytuacja nie wygląda kolorowo dla Polski. Wszystko wskazuje na to, że przełom września i października przyniesie nam koniec letnich temperatur w Polsce. Spójrzmy na prognozy temperatury dla naszego kraju.

Upał w Polsce już nie wystąpi

Obserwując dokładnie prognozę temperatury widać, że ciepło jeszcze będzie pojawiać się w Polsce. Jednak, z pewnością nie będą to dni aż tak ciepłe jak choćby dziś, w środę, czy czwartek. Nadchodzący weekend przyniesie ochłodzenie w kraju. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 30 września 2023.

Nadchodzący weekend przyniesie ochłodzenie
Ochłodzenie w Polsce w nadchodzący weekend

Widzimy, że temperatury w większości regionów Polski w sobotę spadną poniżej 20 stopni Celsjusza. Podobnych wartości temperatury spodziewamy się w drugi dzień weekendu i z początkiem kolejnego tygodnia. Lato nie podda się jeszcze całkowicie. W pierwszych dniach października widać jeszcze pojedyncze dni z temperaturą powyżej 20-22 stopni Celsjusza. Jednak nie będzie to już stały trend. Wygląda na to, że jesień zaczyna wygrywać batalię z latem. Jednak nie dziwmy się. Za moment mamy październik. Jestem miło zaskoczony pogodą jaka towarzyszyła nam w kończącym się powoli wrześniu.