Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał stanie się morderczy. Padnie 49 stopni? Rekord Europy zagrożony. W weekend piekielny żar również w Polsce

Silny upał w Europie i w Polsce. Zagrożony rekord temperatury


Upał w Europie staje się nie do zniesienia. Okazuje się, że przyszły tydzień może przynieść nam rekord temperatury maksymalnej w Europie. O tym, a także o bardzo gorącym weekendzie w Polsce w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.

Potężny upał panuje w Europie

Od ponad tygodnia w wielu regionach Europy temperatury stają się nie do zniesienia. Wyobraźcie sobie, że w tym tygodniu w niemieckim Dreźnie najniższą temperaturą podczas nocy z 12 na 13 lipca było 24.1 stopni Celsjusza. W dzień oczywiście ponad 10 stopni więcej.

Silny upał w całej południowej Europie
Upał w całej południowej Europie

Powyżej wykaz miejsc z najwyższą temperaturą w Europie ostatniej doby. Widzimy, że upał powyżej 40 stopni Celsjusza panował aż w 10 miejscowościach naszego kontynentu. Najcieplej obecnie jest we Włoszech, gdzie termometry pokazały w czwartek nawet 42 stopnie Celsjusza. Prognozy dla Włoch pokazują temperatury jeszcze sporo wyższe, ale o tym za moment. Z powyższej grafiki można również wyciągnąć inny wniosek. Mianowicie gorąco zrobiło się na całym południu Europy. Do tej pory najsilniejszy żar panował w Hiszpanii. Obecnie na powyższym spisie prócz Hiszpanii widać miasta z Turcji, Grecji, Włoch, czy Cypru. To pokazuje jak mocno fala upałów (i to jakże silnych) rozlała się po Europie.

Czemu upał będzie aż tak silny?

Wcale Was nie straszę, jednak najbliższe kilka dni przyniosą potężny upał na całym kontynencie. Dlaczego do tego dojdzie? Spójrzmy na mapę synoptyczną.

Upał w Europie. Przyczyną jest niż
Upał w Europie. Przyczyną niż nad Wyspami Brytyjskimi

Na północnym zachodzie Europy umacnia się ośrodek niskiego ciśnienia. To właśnie za jego sprawą nad kontynent spływa gorące powietrze. Co ciekawe tym razem napływ gorących mas powietrza nie odbywa się stricte znad Afryki. Obecnie obserwujemy napływ bardzo ciepłych mas powietrza z kierunku na południowy zachód od Europy, czyli znad ciepłych wód Atlantyku. Powietrze to dodatkowo ogrzewa się nad gorącym obecnie obszarem Iberii. Dlatego też na południu i w centrum kontynentu upał za kilkadziesiąt godzin będzie bardzo silny. Gorszą wiadomością od napływu gorących mas po wschodniej i południowej stronie niżu są burze. Z niżem związane będą fronty atmosferyczne, których wpływ na pogodę w niektórych regionach Europy może być destrukcyjny.

Rekordy temperatury dla Europy zagrożone

Rekord temperatury dla Europy jest młody. 11 sierpnia 2021 w miejscowości Floridia na Sycylii termometry zanotowały 48.8 stopni Celsjusza. Już sam fakt, że zaczepiam temat rekordu temperatury wskazuje, że upał w najbliższych dniach będzie w Europie nieprawdopodobnie wysoki.

Upał bliski rekordu temperatury dla Europy

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Europy na najbliższe 7 dni. Doskonale widzimy jak upał napływa w nasz region w weekend. Jednak zwróćmy uwagę na temperatury w regionie Włoch. Od przyszłego tygodnia znów na mapach prognoz temperatury pokazują się wartości ponad 45 stopni Celsjusza. Potężny skwar panował będzie zarówno na południu Półwyspu Apenińskiego jak i na Sycylii i Sardynii. Poniżej prognoza temperatury na środę19 lipca dla regionu.

Czy padnie rekord temperatury dla Europy?
Czy padnie rekord temperatury dla Europy?

Najcieplejszymi miejscami w Europie będzie region na wschód od Neapolu, a także Sardynia. W pierwszym temperatury przekroczą 45 stopni Celsjusza. Na Sardynii prognozowane jest nawet 48 stopni Celsjusza. Rekord temperatury maksymalnej dla Europy będzie bardzo blisko. Czy padni? Przyszły tydzień przyniesie nam odpowiedź.

Potężny upał w weekend w Polsce

O temperaturach w Europie wiemy już wszystko. Tymczasem przed nami najgorętszy weekend od początku roku. Upał w Polsce sięgał będzie 35 stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 15 lipca.

Upał w sobotę będzie potężny
Upał w sobotę do 36 stopni w Polsce

Modele pogodowe (tutaj GFS) nawet podniosły wartości prognozowanej temperatury do 36 stopni Celsjusza. To już jest upał potężny, rzadko spotykany w Polsce. W kraju nie powinno padać, noc z soboty na niedzielę oczywiście będzie nocą tropikalną (to znaczy, że temperatury nie spadną poniżej 20 stopni Celsjusza. Niedziela znów przyniesie niesamowity upał z temperaturami nawet do 35 stopni Celsjusza. Drugiego dnia weekendu najwyższe temperatury przeniosą się do wschodniej połowy kraju. Na zachód wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Co to oznacza w tak ekstremalnych temperaturach? Burze, ale o tym w innym wpisie.

Bardzo wysokie temperatury panowały będą również w niedzielę w Polsce
Potężny upał również w niedzielę w Polsce

O rekordach temperatury jeszcze nie piszę, ponieważ brakuje kilku stopni, jednak uważajmy na siebie podczas najbliższych dwóch dni. Sprawdzaj aktualną pogodę na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk