Upał pojawi się już dziś w Polsce. Wczoraj zabrakło 0.1°C w Raciborzu i w Słubicach do wystąpienia w klatce meteorologicznej upału. Zanotowano więc maksymalnie 29.9°C.
Dziś nad Polską będzie dominował klin wyżowy. Zalegać ma na przeważającym obszarze kraju ogrzana masa powietrza polarno-morskiego, która sprowadzi bezchmurne niebo. Jednak od południowego zachodu zacznie napływać powietrze zwrotnikowe.
Sytuacja baryczna na 15.08.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Dynamiczna pogoda i groźne burze oraz upał
Środa przyniesie w dzień aurę bezchmurną aurę lub zachmurzenie małe. Jednak południu na zachodzie kraju wzrastające do umiarkowanego, dopiero wieczorem i w nocy możliwe burze. Temperatura maksymalna od 23°C na Półwyspie Helskim, około 28°C w centrum, do 31°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami na południu i północy porywisty, z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h. W czwartek i piątek upał rozleje się na jeszcze większy obszar kraju.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL
Podczas nadchodzącej nocy mogą wystąpić pojedyncze komórki burzowe, jakie będą rozwinięte głównie w niestabilnej warstwie powietrza. Podstawowym zagrożeniem ze strony burz okażą się intensywne opady deszczu, które powodować będą możliwe lokalne podtopienia. Wodność atmosfery oscylować ma w okolicach 40 mm, dlatego w związku z tym mogą pojawić się opady o natężeniu do 20-30 mm/h. Istnieje również szansa, że pojawią się silniejsze porywy wiatru do 65 km/h, komórki burzowe wykazywać będą się niewielką i umiarkowaną aktywnością elektryczną. Burze będą przemieszczać się z południowego zachodu na północ i północny wschód i mogą utrzymać się miejscami przez całą noc.
Polecamy: Pogoda na długi weekend. Upał 35-36 stopni, burze i nawałnice. Wraca groźne oblicze lata
Prognoza burzowa na okres od 14.08.2024, 20:00 do 15.08.2024, 08:00 czasu lokalnego według IMGW-PIB
Prognoza burzowa na okres od 15.08.2024, 06 UTC do 16.08.2024, 06 UTC według ESSL
Intensywne zjawiska burzowe i wysoka temperatura
W czwartek nasz kraj będzie w zasięgu wydłużonej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem Islandzkim. Dodatkowo w wycinku ciepłym napłynie gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe. Co więcej w górnej troposferze nad północno-zachodnią i zachodnią Polską przemieszczać będzie się zatoka (fala krótka), wspomagając rozwój burz. Dodatkowo w obrębie środkowego i zachodniego pasa Polski prognozowana jest umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna wynikająca przede wszystkim z wysokiej temperatury powietrza i stromego pionowego gradientu termicznego (spadku temperatury wraz z wysokością). Co więcej, powietrze powinno charakteryzować się wysoką wodnością całkowitą sięgającą do 45-50 mm. Jednak występować będzie małe ścinanie wiatru < 10 m/s. Rozwój burz możliwy będzie możliwa miejscami z uwagi na ruchy pionowe w obrębie zatoki niżowej oraz dynamicznemu wznoszeniu powietrza przez falę górną. Niskie ścinanie wiatru będzie ograniczać rozwój strukturalny burz.
Obserwowana będzie przewaga komórek izolowanych i małych klastrów wielokomórkowych. Jednak w wielu miejscach inicjacja konwekcji będzie zahamowana przez rozwinięte warstwy inwersyjne. Natomiast w miejscach, gdzie konwekcja zostanie zainicjowana burze będą powinny być gwałtowne z możliwymi wysokimi sumami opadu sięgającymi do 40-60 mm. Co więcej, możliwy będzie grad do 2-3 cm oraz punktowe porywy wiatru do 90 km/h.
Prognoza burzowa na 15 sierpnia 2024 r. wstępnie według IMGW-PIB
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de, essl.org
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, mapy: modellzentrale.de, essl.org