Upał i przerażająca susza. Klęska. 20 milionów ludzi na skraju śmierci

Podczas, gdy w naszym regionie oczekujemy na kolejne załamanie pogody z ulewami, burzami i silnym wiatrem, są na Ziemi miejsca, gdzie pogoda jest zupełnie inna. Upał i dotkliwa susza dotyka obecnie Afryki Wschodniej. Szacuje się, że całkowity brak dostępu do wody dotyka nawet 20 milionów ludzi. Sytuacja w regionie jest dramatyczna. Sprawdźmy jak silny upał panuje w regionie i czy najbliższy czas to szansa na zmianę pogody w Afryce Wschodniej.

Upał w Afryce Wschodniej

Susza o której piszemy ma dwie przyczyny. Upał jak na Afrykę nie jest może wcale tak upiorny. jednak olbrzymim problemem jest susza. I to pomimo uderzenie w południowy wschód kontynentu wypełniającego się już cyklonu Batsirai. Przypomnijmy, że w skutek wspomnianego cyklonu oraz tropikalnej burzy Ana śmierć w Afryce południowo wschodniej poniosło ponad 240 osób.

Wróćmy jednak do temperatur, bo w skutek braku opadów to właśnie upał jest przyczyną olbrzymiej suszy jaka nawiedze wschód kontynentu. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Kenii, Somalii, Tanzanii, czy Etiopii. Szacuje się, że bez dostępu do wody przebywa tam obecnie nawet do 20 milionów ludzi. W połączeniu z wysokimi temperaturami i koszmarnymi warunkami śmiertelnymi mamy do czynienia z olbrzymim kryzysem humanitarnym. Co możemy zrobić jako mieszkańcy Europy? Oszczędzanie wody podczas mycia zębów oczywiście nie zaszkodzi, lecz również między bajki wsadźmy opowieści, że to uratuje komuś życie. Jedną z realnych form pomocy jest przekazanie funduszy do jednej z wielu organizacji zajmujących się poprawą jakości życia w Afryce. Osobiście wybrałem Fundację Sięgnij Nieba. Jednak nic nie narzucam. Pomoc bliźniemu jest sprawą indywidualną (lecz z całego serca namawiam).

Zobacz również: Wichury uderzą w Europę

Upał i pełnia lata W Ameryce Południowej

Zobaczcie jak niesamowicie wygląda dobowy cykl temperatury w Ameryce Południowej. W dzień w wielu regionach panuje silny upał, a nocami temperatury spadają o ponad 20-25 stopni.

Jednak wspomnieć chciałem również o nowym rekordzie temperatury w Chile. 12 lutego w Los Colihues termometry wskazały 40.3 stopni Celsjusza. Tak silny upał w regionie nie wystąpił jeszcze nigdy. Niestety wysokie temperatury w regionie przynoszą również silne burze. Potężne nawałnice przeszły w ostatnich dniach choćby w Argentynie, gdzie przed dobę spadło ponad 120 mm deszczu doprowadzając do powodzi błyskawicznych w wielu regionach. Lato na półkuli południowej w pełni. Upał występuje oczywiście w Australii, czy Ameryce Południowej. Jednak jako ciekawostkę należy podać, że wysokie temperatury dotarły również na Antarktykę. W krainie wiecznego lodu i pingwinów temperatury wzrosły ponad 10 stopni Celsjusza. Poniższe dane pochodzą z portalu Ogimet.

Wysokie, letnie temperatury w lutym na Antarktyce

Na wielu stacjach pogodowych na Antarktyce ustanowione zostały nowe rekordy temperatury. Pokazuje to, że tegoroczne lato na półkuli południowej jest naprawdę ciepłe.

Jakie temperatury w Europie. Czy nadchodzi już wiosna?

Wiemy już, że na wschodzie Afryki sytuacja jest dramatyczna. Niestety prócz pomocy finansowej poprzez odpowiednie fundacje nie bardzo mamy jak temu zaradzić Powyżej opisywałem również, że na półkuli południowej w wielu regionach obecne lato przynosi rekordowy upał lub choćby bardzo wysokie jak na dany obszar temperatury (+13 na Antarktyce). Zobaczmy teraz co pogoda przyniesie w najbliższym czasie bliżej Polski.

Upał nie występuje, ale w Europie robi się zdecydowanie cieplej

Oczywiście nie piszę tutaj o silnych wichurach, które uderzą od jutra w kontynent. O tym piszemy w innych wpisach. Tutaj skupmy się na temperaturach, gdyż te w Europie zrobią się na dniach iście wiosenne. W Hiszpanii, Francji, ale i na południe od kraju w najbliższych dniach słupki rtęci zbliżą się do 20 kresek na plusie. W Polsce oczywiście tak ciepło nie będzie, choć +15 wcale nie jest na południowym wschodzie wykluczone. Upał nie zdarzy się jeszcze w Europie w najbliższym czasie. Temperatury na Półwyspie Iberyjskim wzrosną do nawet +25 stopni, ale ponad 30 w prognozach nie widać. Słaby mróz pojawią się jeszcze w Polsce na kilka nocy w przyszłym tygodniu. Jednak nie jest to jakiś większy trend powrotu zimy w nasz region. Wiele wskazuje na to, że wiosna coraz bliżej.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie