Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał stanie się morderczo silny. Ponad 50 stopni w cieniu. Zagrożone rekordy temperatury lipca?

Upał w lipcu staje się bardzo silny. Fala upałów w Europie i w Polsce


Upał pojawia się obecnie na dużym obszarze Europy. Temperatury na południu naszego kontynentu sięgają 40 stopni Celsjusza. Tymczasem bardzo źle wyglądają prognozy temperatury dla Bliskiego Wschodu. Tutaj praktycznie co dzień na termometrach pojawią się wartości powyżej 50 stopni.

Upał na Bliskim Wschodzie staje się nie do zniesienia

Podczas gdy w Polsce narzekamy, że jest niemiłosiernie gorąco podczas gdy upał sięga 33-34 stopni, temperatury ostatniej doby na Bliskim Wschodzie wyglądały tak:

Upał na Bliskim Wschodzie jestnaprawdę silny
Silny upał na Bliskim Wschodzie

Widzimy, że temperatury w Iranie, Iraku, czy Arabii Saudyjskiej są bliskie przekroczenia granicy 50 stopni Celsjusza. Uwierzcie, że to są już wartości temperatury w których Europejczyk zaczyna „walczyć o przeżycie”. Piszę to trochę z przymrużeniem oka. Byłem w Emiratach Arabskich podczas gdy temperatury sięgały 45 stopni Celsjusza. Pomimo dostępu do chłodnej wody, nie miałem nakrycia głowy. Czułem się jakby mózg dosłownie gotował mi się wewnątrz czaszki. Upał o takiej sile jest naprawdę bardzo groźny dla zdrowia.

Upał na Bliskim wschodzie będzie jeszcze silniejszy
Upał na Bliskim Wschodzie stanie się jeszcze silniejszy

A będzie jeszcze gorzej. Powyżej prognoza temperatury dla regionu na końcówkę tygodnia. Okazuje się, że prognozy widzą tu temperatury na poziomie 51-52 stopni powyżej zera. Upał o takiej sile jest już niszczący, ale nakazuje mi sprawdzić jakie są rekordy temperatury nie tylko w regionie, ale i na naszej planecie. Najwyższą temperaturą na wysokości 2 metrów zmierzoną na naszej planecie jest 56.7 stopni Celsjusza zmierzone w Dolinie Śmierci w USA. Co ciekawe rekord temperatury na Bliskim Wschodzie jest zagrożony. Rok temu w miejscowości Basra zanotowano 52.6 stopni Celsjusza. W mojej ocenie upał w tym roku staje się w regionie tak silny, że rekordy te są poważnie zagrożone. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na stronie głównej portalu

Silny upał w wielu regionach Europy

Oczywiście, upał jaki obecnie panuje w Europie nie jest tak silny jak ten na Bliskim Wschodzie. Jednak są na naszym kontynencie regiony, gdzie termometry wskazują już teraz ponad 40 stopni Celsjusza. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Upal na południu Europy przekracza 40 stopni
Upał na południu Europy przekracza 40 stopni Celsjusza

Widzimy, że dziś Europa podzieli się na dwie strefy. Podczas gdy w połówce zachodniej upał będzie naprawdę silny, temperatury na wschodzie kontynentu będą nawet o 20-25 stopni niższe. Oczywiście aż tak duży spadek temperatury dotyczy głównie Rosji (gdzie kilka dni temu upał sięgał 35 stopni). Granica między dwoma strefami temperatury w Europie przebiega dziś również nad Polską, o tym jednak napiszę w dalszej części wpisu. Wracając do Europy, największy upał panuje obecnie i będzie panował na Półwyspie Iberyjskim.

Potężny upał w Hiszpanii

Powyżej prognoza temperatury dla Półwyspu Iberyjskiego na najbliższe dni. Widać, że na południu regionu upał praktycznie codziennie przekracza 40 stopni Celsjusza. Tutaj rekordów sprawdzać nie będę, ponieważ brakuje jeszcze trochę. Jednak wskazania termometrów na poziomie 42-45 stopni w okolicach Sewilli z pewnością robią wrażenie. Te gorące masy powietrza wędrują na północny wschód, docierają między innymi do Polski.

Wysokie temperatury w prognozach dla Polski

Powyżej pisałem, że w dniu dzisiejszym nad Polską przebiega granica gorących i „tylko ciepłych” mas powietrza. Podczas gdy upał panował będzie we wtorek na zachodzie kraju, w regionach wschodnich będzie „tylko” gorąco.

Wysokie temperatury w kraju we wtorek 11 lipca
Wtorek z wysokimi temperaturami w kraju

Wtorek będzie ostatnim dniem w Polsce w tym tygodniu podczas którego temperatury mogą lokalnie nie przekraczać 25 stopni. Oczywiście w kolejnych dniach pojawiać będą się burze, które obniżą lokalnie, na krótki czas temperatury w okolice 20 stopni, jednak ja mówię o obszarach nie objętych burzami. Od środy upał obejmie cały kraj. Z każdym dniem w Polsce robiło będzie się cieplej, a kulminacją upałów będzie weekend.

Upał w weekend w Polsce będzie naprawdę silny
Upał będzie najsilniejszy w weekend w Polsce

Jeśli prognozy pogody sprawdzą się, weekend przynieść może nam upał na poziomie nawet 35 stopni Celsjusza. To już są temperatury naprawdę ekstremalnie wysokie jak nasz kraju. Takich wskazań termometrów spodziewać możemy się na zachodzie kraju w niedzielę. W tym samym czasie na krańcach wschodnich nawet o 10 stopni chłodniej, co i tak przyniesie nam dzień gorący. To pokazuje z jak silnym ociepleniem przyjdzie nam się zmagać w kolejnych dniach tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk