Upał jest blisko. Po weekendzie zrobi się gorąco. Sprawdź kiedy do 27-29 stopni w Polsce

Początek weekendu zaskoczył nas mega negatywnie jeśli chodzi o temperatury nocami. W regionie pojawiły się przymrozki. Na północy Europy wystąpił mróz, który okazał się historyczny, ponieważ -7.7 stopni Celsjusza, to najniższa temperatura powietrza zmierzona w Finlandii w czerwcu od początku pomiarów meteorologicznych. Tymczasem nowy tydzień przyniesie nadejście lata. Otrzemy się o upał, choć ten nie wystąpi w kraju.

Upał na południu Europy, ale nadal dość dyskretny

Dziwnie rozpoczął się ten rok w pogodzie nad Europą. W kwietniu upał przynosił kolejne rekordy temperatury choćby w Portugalii, czy Hiszpanii. Następnie przyszedł maj, który chyba był jednym z najchłodniejszych w historii pomiarów temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Obecnie najwyższe temperatury występują na południu Turcji, jednak w pozostałych regionach Europy gorących mas powietrza wcale nie widać.

Upał tylko na południu Turci
Upał w Europie występuje tylko w Turcji

W samej Turcji zresztą również nie ma szału jeśli chodzi o temperatury powietrza. Podczas gdy na południu kraju temperatury przekraczają 30 stopni, występuje upał, tak na pozostałym obszarze kraju termometry pokazują ledwo co dwudziestki. Podobnie wygląda to w Portugalii i Hiszpanii. Lokalnie, na południu Półwyspu zanotujemy dziś i jutro ponad trzydzieści stopni. Jednak o rozległej fali upałów mówić wcale nie możemy.

Gorące powietrze „wleje się” na większy obszar Europy

Z ciekawości zerknąłem na mapy temperatur w kolejnych dniach czerwca. Zerknąłem na prognozy pogody dokładnie na za tydzień o raz na za dwa tygodnie. W obu wypadkach obrazek jest podobny.

Upał rozleje się na większy obszar Europy
Upał zacznie występować na coraz większym obszarze Europy

Widać, że gorące, zwrotnikowe masy powietrza obejmą również Europę Zachodnią, Centralną i również Polskę. Upał w kolejnych dniach czerwca, zgodnie z oczekiwaniami obejmie pas od Hiszpanii, przez Francję, Niemcy po Polskę. Bardzo ciepło zrobi się oczywiście między innymi we Włoszech, czy na Bałkanach. Gorące masy powietrza docierały będą do Europy również z południowego Wschodu. Upał pojawi się w południowej Rosji i na wschodzie Ukrainy. Przeczytaj również: Mróz w czerwcu w Europie. Padł rekord temperatury minimalnej

W Polsce zrobi się gorąco. Otrzemy się o upał

Pewnie część z Was pomyśli sobie, że dostałem jakiegoś rozdwojenia jaźni. Z rana pisałem o tym, że w Europie pojawił się mróz, a w Polsce noc przyniosła przymrozki. Teraz piszę, że otrzemy się o upał. Taka to jest właśnie w tym roku pogoda na przełomie wiosny i lata. Całkowicie nieobliczalna. Sprawdźmy prognozy temeperatury dla Polski na najbliższe dni.

Cieplej w Polsce zrobi się już w niedzielę, kiedy to termometry w większości regionów Polski pokażą już ponad 20 stopni Celsjusza. Coraz wyższe temperatury panowały będą z każdym kolejnym dniem kolejnego tygodnia. We wtorek, w środę i czwartek prognozy pogody dla Polski widzą temperatury w okolicach nawet 28-29 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło również w kolejny weekend w kraju. Widać więc, że otrzemy się o upał, jednak trzydziestki na termometrach prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu w Polsce nie padną.

Temperatury wskazujące na upał będą już bardzo blisko

Upał będzie już bardzo blisko

Powyższe prognozy temperatury pochodzą z wyliczeń europejskiego modelu ECMWF. Jako ciekawostkę podać, że amerykański model GFS, który jest najczęściej bardziej powściągliwy w szacowaniu temperatur widzi upał na granicy Polski i Niemiec pod koniec przyszłego tygodnia. Czy to okaże się słuszna prognoza? Na tą chwilę ciężko mi jeszcze określi, jednak już widać, że temperatury w Polsce otrą się o trzydziestki. Po chłodnym, wręcz zimnym początku weekendu, lato wróci do nas bardzo szybko.