Morderczy upał rozkręca się z każdym dniem. Kiedy powyżej 50°C? Prognozy temperatury na czerwiec dla Polski

Nieprawdopodobnie wyglądają prognozy temperatury dla południa Azji. Podczas gdy na północ o pasma Himalajów panuje mróz, tak w Indiach i Pakistanie upał sięga prawie 50 stopni. We wpisie przyjrzymy się wartościom temperatury w tej części Świata. Zobaczymy również gdzie w Europie termometry pokazują obecnie najwyższe wartości. W drugiej części wpisu zajrzymy również do Polski, by sprawdzić jak wyglądają prognozy na początek czerwca.

Upał w Azji staje się morderczy

Nieprawdopodobnie silne wzrosty temperatury notujemy obecnie w Azji Południowej. Najcieplejszym regionem w regionie jest Pakistan i granica pakiństańsko-indyjska. W tym regionie upał sięga 48 stopni. Jestem niemal pewien, że lokalnie odnotowano tu 50 stopni Celsjusza.

Silny upał na południu Azji
Silny upał na południu Azji

Powyżej potwierdzenie tego co napisałem powyżej. Pięć miejsc z najwyższą temperaturą dla Pakistanu. W zestawieniu dziesięciu najcieplejszych miejsc Azji znajdują się jeszcze miasteczka z Indii i Omanu. Temperatury w regionie o tej porze roku zawsze są bardzo wysokie. Jednak rok rocznie w okresie, gdy pogoda w Polsce jeszcze nie może się zdecydować czy jest wiosna, czy już lato, ja zachwycam się jak fascynująca jest nasza planeta. Różnica temperatury pomiędzy regionami położonymi na południe i na północ od Himalajów sięga 50-60 stopni Celsjusza.

Upał wraca do Europy, ale bardzo ostrożnie

Końcówka kwietnia przyniosła silny upał na południu Europy. W Hiszpanii i Portugalii padły rekordy temperatury wszechczasów. Podczas gdy wszyscy byli przekonani, że to początek silnej, kto wie, może historycznej fali upałów pogoda przyniosła majowego psikusa. Na południu Półwyspu Iberyjskiego przez prawie cały maj dominowały niże, przynosząc sporo chmur i opadów. W regionie zrobiło się również chłodniej.

Upał nie występuje od wielu dni na Półwyspie Iberyjskim
Temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Upał nie występuje

Powyżej prognoza temperatury dla Hiszpanii na dzisiejszy dzień. Widać tu, że upał znów nie wystąpi w zazwyczaj najcieplejszym regionie Europy. Mało tego, na południu Hiszpanii termometry wskazywały będą zaledwie 16 stopni Celsjusza, także mniej niż w Polsce. Mimo, że do naszego kraju wcale nie napływają gorące masy powietrza. Poszukajmy więc ratunku w drugim, najcieplejszym regionie Europy. W Turcji na wiosnę przez długi czas temperatury nie rozpieszczają. Pojawiają się nawet przymrozki. Jednak gdy do kraju napływać zacznie zwrotnikowe powietrze z południa, upał staje się silny.

Upał nie objął jeszcze wielu obszarów Turcji
Upał w Turcji jeszcze tylko bardzo lokalnie

To jednak jeszcze nie ten czas. Upał, owszem, pojawia się lokalnie blisko granicy z Syrią. Nie jest to jednak żar z nieba jak na Półwyspie Arabskim, czy rejonie Indii i Pakistanu. Przyznaję, że pogoda w Europie zaskakuje mnie w tym sezonie dość mocno. Ciekaw jestem, czy maj 2023 nie okaże się średnio najchłodniejszy od wielu lat biorąc pod uwagę południe Europy.

Jakie prognozy na początek czerwca dla Polski?

Dziś sobota 27 maja, więc prognozę temperatury zacznę od dzisiejszego dnia. Model ECMWF ma zasięg do 5 czerwca dlatego poniższa animacja temperatury zawiera prognozę właśnie do tego dnia.

Widać upał w prognozach temepratury?

Kolejne dni czerwca sprawdzę już na podstawie modelu GFS, który ma dłuższy zakres. Widać, że najbliższe noce będą dość chłodne (lokalnie możliwe nawet przymrozki). W sobotę i niedzielę w dzień temperatura nieznacznie przekracza 20 stopni Celsjusza. Cieplej zrobi się od poniedziałku, a od początku czerwca praktycznie każdego dnia możliwy jest upał w Polsce. Model GFS jest tradycyjnie nieco bardziej „stonowany” jeśli chodzi o temperatury powietrza. Jednak trend obu modeli jest zdecydowanie zbieżny. Od przyszłego tygodnia robiło będzie się coraz cieplej.

Ochłodzenie około 6 czerwca
Ochłodzenie około 6 czerwca

Gorąco, a lokalnie nawet upalnie w Polsce będzie do okolic 6 czerwca. Modele numeryczne od kilku aktualizacji zgodnie widzą, że właśnie w okolicach 6-7 powróci cyrkulacja strefowa zachodnia. Przez Polskę przewędruje front przynosząc prawdopodobnie gwałtowne burze w Polsce. To jednak jeszcze odległy termin. Na chwilę obecną pewnym jest, że po delikatnie chłodniejszym weekendzie, temperatury w kraju zaczną rosnąć od początku przyszłego tygodnia. Upał jak w Pakistanie (hehe) nam nie grozi, jednak trzydziestki na termometrach mogą pojawić się jeszcze w pierwszej dekadzie czerwca.