Upał w czerwcu będzie potężny. 40-42 stopnie na południu. Fala upałów potrwa wiele dni

Mamy przełom maja i czerwca, dlatego sprawdzę dla Was jak wyglądają prognozy temperatury (i nie tylko) na czerwiec. W wielu regionach Europy upał będzie naprawdę silny. Dodatkowo, fala upałów trwała będzie w czerwcu przez wiele dni. Sprawdzamy.

Upał w Europie. Gdzie w najbliższych dniach temperatury będą najwyższe?

Aby stwierdzić, w których regionach Europy będzie najcieplej na przełomie maja i czerwca, rzućmy okiem na poniższą mapę temperatur w wyższych partiach troposfery.

Upał w Europie. Gdzie na przełomie miesięcy jest najcieplej?
Upał w Europie. Gdzie najcieplej na przełomie miesięcy

Od razu widać, że bardzo ciepłe masy powietrza rozlewają się po praktycznie całej Europie Wschodniej. Na południowym zachodzie Rosji, w Grecji, czy południu Turcji panuje upał, a temperatury przekraczają tam obecnie 30-32 stopnie Celsjusza. Jednak to nie południowy wschód Europy będzie w najbliższych dniach najcieplejszym miejscem na naszym kontynencie. Spójrzmy na prognozę temperatury dla Hiszpanii na ostatni dzień maja.

Upał w Hiszpanii stanie się bardzo silny
Upał w Hiszpanii sięgał będzie 40 stopni Celsjusza

Obserwując mapy temperatury, fala upałów w wielu regionach Europy, zwłaszcza jej południowych regionach, utrzyma się jeszcze przez wiele dni. Na czele najgorętszych miejsc Europy wciąż znajdowała będzie się Hiszpania, gdzie upał na początku czerwca sięgał będzie nawet 42 stopnie Celsjusza. Gorąco zrobi się również na wschodzie Ukrainy. Tutaj temperatury sięgać będą w czerwcu nawet 35 stopni. Na granicy Turcji i Syrii ujrzymy w czerwcu nawet 45 stopni i wydaje się, że to będzie region, gdzie temperatury w Europie będą w najbliższym czasie najwyższe.

Czy upał występował będzie w Polsce w czerwcu?

Sprawdźmy co mówią prognozy na temat temperatury w czerwcu w Polsce. Przeskoczmy teraz na amerykański model GFS, ponieważ ma on dłuższy zasięg prognozy.

Upał będzie pojawiał się w Polsce w pierwszej połowie czerwca

Przed nami dość ciepły, ale i bardzo burzowy weekend. Upał nad Polską z pewnością nie wystąpi. Podobnie jak w przyszłym tygodniu, kiedy to temperatury owszem, przekroczą 20-22 stopni Celsjusza, jednak bardzo gorąco w Polsce nie będzie. Dopiero w weekend 7-9 czerwca na mapach temperatury widać naprawdę wysokie wartości dla naszego kraju. Temperatury w tym okresie wzrosną w wielu regionach Polski do 27-28 stopni Celsjusza.

Upał w Polsce w drugiej dekadzie
Upał w Polsce dopiero w drugiej dekadzie czerwca

Powyżej mapa z prognozą temperatury na 11 czerwca. Widzimy tu wartości prognozowanej temperatury nawet na poziomie 32 stopni Celsjusza. Więc widać upał w prognozach dla Polski. Bardzo wysokie temperatury panować mają w Polsce w okresie po 10 czerwca. Zasięg prognoz modelu GFS sięga do piętnastego. Nie mam na ten moment danych jak wyglądała będzie druga połowa miesiąca. Jednak widać, że silniejszego ochłodzenia w Polsce raczej nie mamy się co spodziewać. Przeczytaj również: Silne ulewy w regionie. Spadnie grubo ponad 100 litrów wody na metr

Nie tylko wysokie temperatury, ale i bardzo silne burze w czerwcu

Wiemy już, że upał w czerwcu stanie się bardzo silny w niektórych regionach Europy Południowej. Powyżej przeanalizowaliśmy również prognozy temperatury dla Polski do połowy czerwca. Teraz spójrzmy co jeszcze przyniesie nam pogoda w Europie i w Polsce.

Weekend przyniesie dużo opadów na naszym kontynencie
Pogoda w weekend przyniesie mnóstwo opadów w Europie

Weekend podzieli nasz kontynent na dwie części. Zachód dostanie się pod wpływ wyżu. Tutaj mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Centrum i wschód Europy dostanie się pod wpływ ośrodków niżowych. Spadnie mnóstwo deszczu, przejdą burze, które lokalnie będą bardzo gwałtowne. Obserwując mapy opadów dla Europy zauważam, że przed nami okres książkowej, zachodniej cyrkulacji powietrza. Z zachodu na wschód w czerwcu przemieszczały będą się niże przynosząc w wielu regionach dość gwałtowne zjawiska pogodowe. Groźna pogoda nie ominie również Polski.

Upał i burze w pierwszej połowie czerwca w Polsce
Upał, ulwy i burze w czerwcu w Polsce

Powyżej prognoza opadów na 11 czerwca. Oczywiście, to odległy termin i jeszcze wiele się zmieni. Jednak widać, że czerwiec przyniesie potencjał do bardzo groźnej pogody w kraju. Jednak o tym przyjdzie jeszcze czas napisać. Na ten moment skupmy się na weekendzie. Przede wszystkim życzę Wam spokojnego i bezpiecznego weekendu. Burz nad Polską nie zabraknie, jednak przy odrobinie rozsądku (i spoglądania w radary burz i opadów) nic nie stoi na przeszkodzie, aby weekend spędzić aktywnie, na świeżym powietrzu.