Upał w Polsce za kilka dni? 27-28 stopni już pewne? Prognoza pogody na weekend majowy 2024

Przygotowując dla Was poniższą prognozę siedzę w bluzie, ponieważ postanowiłem przewietrzyć w domy. Za oknem jeszcze dziś mamy dość chłodny, choć słoneczny dzień. Wierzyć się nie chce, że prognoza pogody na weekend majowy przynosi nam tak pozytywne wieści. W kraju możliwy jest upał. Ogrodnicy i sadownicy odetchną z ulgą, po jakże trudnych dla nich nocach.

Upał w weekend majowy? Wielkie zmiany w pogodzie w Polsce

Mamy wtorkowe popołudnie. Do kraju z południa zbliża się niż, który mocno mieszał będzie w pogodzie w środę i w czwartek. W części kraju możliwa jest śnieżyca. Jednak my wybiegnijmy nieco w przyszłość, ponieważ pogoda w regionie zacznie się diametralnie zmieniać.

Możliwy upał w Polsce. Prognozy ulegną diametralnym zmianom
Sytuacja synoptyczna na sobotę 27 kwietnia. Możliwy upał w Polsce?

Powyżej mapa synoptyczna na nadchodzący weekend. Widzimy, że sytuacja synoptyczna w naszym regionie zmieni się diametralnie. Na wschód od Polski rozbuduje się wyż. Obszar wysokiego ciśnienia ustąpi z Europy Zachodniej, przez co do głosu na zachodzie kontynentu znów dojdą niże. Interesuje nas to na tyle, że taki układ ośrodków barycznych diametralnie odmieni przepływ mas powietrza na naszym kontynencie. Obecnie w region spływa chłodna masa powietrza z północy. W weekend będziemy mieli do czynienia z sytuacją zupełnie odwrotną. Z południa zacznie napływać do nas ciepłe powietrze, a temperatury będą coraz wyższe. Czy mamy szanse na upał na początku maja? O tym pisał będę za chwilę. Teraz spójrzmy na prognozy rozkładu mas powietrza na okres za kilka dni.

Gorące powietrze z południa. Możliwy upał
Możliwy upał. Z południa napływać zacznie gorące powietrze

Jakże różne są mapy rozkładu powietrza na za kilka dni. Podczas gdy obecnie w regionie górują chłodne masy powietrza i niebieskie barwy na mapach, już za kilka dni to ciepłe masy powietrza będą miały decydujący wpływ na pogodę.

Upał możliwy w Polsce? Prognoza pogody na weekend majowy napawa optymizmem

Przed Wami najlepsza część prognozy pogody na weekend majowy. Temperatury powędrują znacznie w górę. Jednak musimy wciąż pamiętać, że to prognoza na prawie 10 dni w przód. Dlatego pomimo jej dużego optymizmu, nie możemy być całkowicie pewni, że prognozy jeszcze nie ulegną korektom.

Prognoza pogody na weekend majowy. Upał pojawi się w Polsce?

Podczas gdy jeszcze noc z wtorku na środę przyniesie w kraju przymrozki, w sobotę w wielu regionach kraju temperatury znacznie przekroczą 15 stopni Celsjusza. Jeszcze w sobotę 20 na termometrach raczej nie ujrzymy, jednak już w niedzielę 28 kwietnia takie wartości temperatury są jak najbardziej możliwe. Z każdym dniem ostatniego tygodnia kwietnia termometry wskazywały będą coraz wyższe temperatury. Dwudziestki staną się normą. Temperatury nocami nie powinny spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Apogeum ciepła prognozy pogody widzą w weekend majowy.

Apogeum ciepła w weekend majowy. Możliwy lokalny upał
Apogeum ciepła w weekend majowy. Możliwy będzie upał ?

Powyżej prognoza temperatury na środę 1 maja 2024. Widzimy tutaj, że lokalnie w Polsce termometry wskażą 27-28 stopni Celsjusza. Upał jest blisko, jednak takie wartości temperatury biorę w ciemno. Nawet jeśli nie padną trzydziestki, które to z definicji definiują dzień upalny.

Weekend majowy może przynieść silniejsze burze

Od przyszłego weekendu pogoda zapewni nam raczej przewagę słońca nad opadami. Podobnie wypadają prognozy pogody na weekend majowy. Pozostawali będziemy pod wpływem ośrodka wyżowego ze wschodu Europy. Jednak niecała Majówka prawdopodobnie upłynie nam pod znakiem stabilnej, spokojnej aury. Poniżej prognoza opadów na czwartek 2 maja 2024.

Burze nad Polską możliwe w weekend majowy
Prognoza pogody na weekend majowy widzi burze nad Polską

To oczywiście jeszcze odległy termin w prognozach pogody, jednak widzimy, że nad Polską możliwe są burze. Przy ciepłych masach powietrza, lokalnie mogą to być zjawiska nieco bardziej gwałtowne. Oczywiście jednak nie zaprzątamy sobie tym głowy, ponieważ cel tej prognozy jest przekazanie Wam optymistycznych wieści pogodowych.

Podsumowując, obecne prognozy pogody na weekend majowy są bardzo optymistyczne. Korzystny układ ośrodków barycznych nad Europą przyniesie nam napływ ciepłych mas powietrza z południa. Nie obiecuję, że pojawi się upał, jednak temperatury na poziomie 27-28 stopni są dla Was mam nadzieję wystarczająco komfortowe, by z powodzeniem urządzić grillowanie na świeżym powietrzu. Przez większość weekendu majowego prognozy są pozytywne również względem braku opadów. W kraju prognozowane są burze, ale większego załamania pogody nie widać.