Upał w Polsce już blisko. 27-29 stopni na mapach. Sprawdź najnowsze prognozy temperatury

Obecnie temperatury w kraju i regionie są umiarkowane. Noce i poranki są chłodne. Nie narzekam, jednak po cichu wciąż liczyłbym na nieco wyższe temperatury. Wciąż rozpamiętuję maje sprzed kilkunastu lat, kiedy to upał nie był rzadkością w pierwszej połowie miesiąca. Obecnie mamy co mamy, jednak w prognozach pogody dla Polski widać silne ocieplenie.

Upał na południu. Coraz cieplej na kontynencie

Zanim przejdziemy do prognoz temperatury dla Polski, rzućmy okiem jak obecnie wygląda sprawa temperatury na naszym kontynencie. Oczywiście wciąż najgoręcej jest na południu. Upał występuje w Hiszpanii i Turcji. Zobaczmy dziesięć miejsc z najwyższą temperaturą w Europie za ostatnią dobę.

Silny upał w Europie ostatniej doby
Upał w Europie był ostatniej doby całkiem silny

Akurat ostatniej doby całą dziesiątkę najcieplejszych miejsc naszego kontynentu zdominowały miasta położone w Hiszpanii. Widać, że upał był tu całkiem silny. We wszystkich miejscowościach z powyższego zestawienia termometry wskazały ponad 34 stopnie Celsjusza. Najwyższe temperatury panowały w Andaluzji (Moron De La Frontera, Sewilla) oraz w okolicach Kordoby. W tym miejscach termometry wskazywały w okolicach aż 36 stopni Celsjusza. Bardzo wysokie temperatury panują blisko południowych granic Turcji.

Silny upał na południe od Turcji
Upał na południe od Turcji jest całkiem silny

W Syrii i Iraku, blisko granic z Turcją temperatury sięgają 38 stopni Celsjusza. Dalej na południe, w obu krajach termometry pokazują nawet 48 stopni. Jednak to są regiony zwrotnikowe, położone na Półwyspie Arabskim, więc silny upał nawet w maju nie jest tu niczym wyjątkowym. Przeczytaj również: Silne burze możliwe są w Polsce. Sprawdź kiedy

Prognoza temperatury na najbliższy czas dla Polski

Wiemy już, że obecnie upał panuje jedynie na południu Europy. W ostatniej części wpisu sprawdzimy kiedy w Polsce termometry zbliżą się lub przekroczą 30 stopni Celsjusza. Teraz zatem sprawdźmy co w temperaturach czeka nas w najbliższych dniach. Najlepiej, prognozę temperatury widać będzie na animacji z prognozami modelu ECMWF.

Animacja prognoz temperatury. Upał w Polsce coraz bliżej

Bardzo podoba mi się to co widzę na powyższej prognozie temperatury na najbliższy okres. Zrobi się ciepło. Temperatury będą zapewniały nam już komfort termiczny. Już w środę możliwy jest wzrost temperatury na zachodzie powyżej 20 stopni. Z każdym dniem dwudziestki na termometrach pojawiały będą się w coraz większej liczbie regionów. Do końcówki tygodnia cieplejszy będzie zachód kraju. Jednak w weekend i w następnym tygodniu wydaje się, że to wschód będzie nieco cieplejszy. Temperatury w przyszłym tygodniu osiągać mogą nawet 23-24 stopnie Celsjusza w Polsce. Dla mnie to temperatura optymalna. Choć lubię upał i bardzo gorące, wilgotne masy powietrza, zdaje sobie sprawę, że większość ludzi nie czuje się komfortowo w zwrotnikowych, gorących i parnych masach powietrza. Stąd zgadzam się, że 23-25 stopni to temperatury, które spokojnie mogłyby występować w kraju przez cały rok. Kto jest podobnego zdania? Zawsze aktualne prognozy pogody na stronie głównej portalu

Możliwy upał w Polsce w ostatniej dekadzie maja

Naprawdę gorąco zrobi się w Polsce prawdopodobnie w ostatniej dekadzie maja. Model ECMWF nie ma aż tak dalekiego zasięgu. Podobnie jak niemiecki ICON. Jednak scenariusze prognozowane przez te modele na każdy kolejny dzień maja zdają się potwierdzać to, co pokazuje w prognozach model GFS.

Bardzo wysokie temperatury w Polsce na koniec maja
Bardzo wysokie temperatury w Polsce na koniec maja

Oczywiście nie przywiązujmy jeszcze wagi do konkretnych dni, czy regionów, których dotyczą powyższe prognozy. To zbyt daleki okres, by model pogodowy trafił z prognozą temperatury idealnie co do godziny i województwa. Pokazuje to jednak, że amerykański model zgadza się co do trendu coraz wyższych temperatur. W ostatnim tygodniu maja w prognozach temperatury widać 27-29 stopni Celsjusza. To już jest bardzo realna szansa, że lokalnie termometry wskażą ponad 30 stopni, więc wiemy kiedy prawdopodobnie zanotujemy pierwszy upał w tym roku. Po dwudziestym maja, jednak jeszcze w maju.