Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał w Polsce. Gorące noce nie dadzą spać. Żar do 36°C za dnia. Sprawdź ile potrwa fala upałów

Upał w Polsce. Ile potrwa fala upałów?


Dziś rozpoczynamy falę upałów. We wpisie sprawdzimy nie tylko jak silny będzie upał w dzień. Pokażę Wam jakie temperatury panowały będą nocami, co wielu może zdziwić, ponieważ przed nami bardzo ciepłe noce. W ostatniej części wpisu sprawdzimy jak długo trać będzie rozpoczynająca się dziś fala gorąca w regionie.

Upał w Polsce w weekend będzie nie do zniesienia

Zacznijmy od tego co czeka nas w sobotę i niedzielę w kraju. W tej części wpisu zajmę się temperaturą za dnia, ponieważ upał będzie naprawdę rzadko spotykany w naszym kraju.

Upał w sobotę będzie naprawdę silny
Silny upał w sobotę w Polsce

Dziś na zachodzie naszego kraju temperatura sięgnie 35 stopni Celsjusza. Lokalnie, nie można wykluczyć, że termometry wskażą jeszcze wyższe temperatury powietrza. To jest już upał bardzo silny, mogący negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Osoby starsza oraz dzieci nie powinny przebywać na otwartym słońcu w godzinach 10-17. Konieczne jest nakrycie głowy oraz spożywanie dużych ilości wody. Podczas gdy w sobotę upał panował będzie na zachodzie Polski (na wschodzie do 28 stopni, więc będzie to dzień gorący), w niedzielę najwyższe temperatury w pasie centralnym i wschodnim.

Upał w niedzielę na wschodzie i w centrum Polski
W niedzielę upał przeniesie się na wschód Polski

Temperatury w niedzielę w centrum i na wschodzie sięgały będą 34-35 stopni Celsjusza. Nadal będzie to upał bardzo silny. Podczas gdy na wschodzie panowało będzie lato w najgorętszej odmianie, od zachodu wkroczy strefa frontu atmosferycznego niosąc delikatne ochłodzenie. Czy fala upałów potrwa tylko dwa dni? O tym pod koniec wpisu, teraz spójrzmy jakie temperatury panowały będą nocami w Polsce. Sprawdź co prócz wysokich temperatur przyniesie nam pogoda na weekend.

Upał za dnia, tropikalne noce

Wszyscy znamy to uczucie, gdy spoceni przewracamy się w łóżku z boku na bok nie mogąc spać. To właśnie noce tropikalne, czyli takie, podczas których temperatura w najchłodniejszym momencie nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Upał będzie panował za dnia w sobotę i niedzielę, a noce nie dadzą nam wytchnienia.

Noce tropikalne w Polsce
Noce tropikalne nie dadzą nam wytchnienia

Widzimy, że podczas nocy z soboty na niedzielę temperatura w Polsce sięgać będzie nawet 24-25 stopni na zachodzie kraju. Przy takich temperaturach mówimy już o dniu gorącym, ale żeby takie wartości notować nocami? Fala upałów mocno da nam się we znaki. Na wschodzie kraju noce „chłodniejsze”, w okolicach 17-20 stopni Celsjusza. Tropikalna noc szykuje się z niedzieli na poniedziałek na wschodzie kraju. Tutaj wartości temperatury nie spadną nawet o świcie poniżej 20 stopni Celsjusza.

Do kiedy potrwa fala upałów?

Do tej pory pisałem o weekendzie, ponieważ upał w sobotę i niedzielę będzie naprawdę silny. Teraz spójrzmy co przyniosą nam kolejne dni tygodnia. Czy fala upałów trwała będzie wiele dni, czy zakończy się wraz z nadejściem nowego tygodnia?

Czy upał po weekendzie będzie słabszy?

Bardzo gorąco będzie jeszcze w poniedziałek. W wielu regionach Polski nadal panował będzie upał, ponieważ temperatury sięgały będą 31-33 stopni Celsjusza. Do tego powietrze będzie ciężkie i zasobne w wilgoć. W poniedziałek w Polsce występowały będą burze. Kolejne dni przyszłego tygodnia przyniosą nam wytchnienie od upałów, ale nie zrobi się jakoś specjalnie chłodno. Od wtorku do czwartku wciąż czekają nas dni gorące z temperaturą rzędu 28 stopni Celsjusza. Jednak odpowiadając na pytanie zadane w tytule sekcji, fala upałów nie potrwa długo. Możemy o niej mówić, ponieważ trzydziestki na termometrach panowały będą przez trzy dni z rzędu. Jednak naprawdę silny upał panował będzie w sobotę i niedzielę. W poniedziałek nadal powyżej 30, ale już bliżej granicy, a nie 35 stopni.

Podsumowując, uważajmy na temperatury w sobotę na zachodzie Polski, a w niedzielę w centrum i na wschodzie. Upał dziś i jutro sięgać może 36 stopni Celsjusza. To już temperatury groźne dla zdrowia ludzkiego. Pamiętajmy również o naszych pupilach, dawajmy zwierzętom dużo wody. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierząt (ani dzieci !!) w zamkniętym samochodzie. Przygotujmy się również na tropikalne noce z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. Oby do wtorku, ponieważ od tego dnia temperatury spadną. Nadal będzie w Polsce gorąco, jednak nie aż tak.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk