Upał w Wielkanoc w regionie. 28-30 stopni na mapach. Pogoda zaszokuje

Niesamowicie zaskakuje nas pogoda w ostatnich dniach marca. Jeszcze kilka dni temu w części Polski obserwowaliśmy przymrozki. Teraz w prognozach widać upał. Temperatury poszybują naprawdę wysoko. Szczyt ocieplenia, jakie przed nami przypadnie w Wielkanoc. Są jednak również gorsze wieści pogodowe. O tym wszystkim w poniższej prognozie pogody.

Upał w regionie. Czym są spowodowane wysokie temperatury powietrza

Do Europy, z zachodu zbliża się niż. To bardzo rozległy ośrodek baryczny i mocno wpływał będzie na pogodę w naszej części Świata w najbliższych kilkudziesięciu (kilkuset) godzinach.

Upał w Europie. Napływ ciepła i wysokie temperatury powietrza
Niż przyniesie upał i wysokie temperatury

Powyżej mapa baryczna Europy. Widać na niej doskonale niż zbliżający się nad kontynent znad Oceanu Atlantyckiego. Powietrze wokół niżu krąży na naszej półkuli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Niż jest bardzo rozległy, dlatego napływ powietrza będzie dość silny. Zgodnie z tym co napisałem powyżej, powietrze przed niżem napływało będzie z kierunków południowych. W związku z tym bardzo ciepłe masy powietrza dotrą zwłaszcza do centrum i na południowy wschód Europy. W tym drugim regionie w najbliższych dniach możliwy jest nawet upał. Jednak o tym za moment.

Napływ ciepłych mas powietrza. Możliwy upał w Europie
Napływ bardzo ciepłych mas powietrza. Możliwy upał w Europie

Powyżej mapa rozkładu mas powietrza w Europie na sobotę 30 marca. Widzimy, że w nasz region Europy napłyną bardzo ciepłe, zwrotnikowe masy powietrza z południa kontynentu.

Upał możliwy w okolicach Wielkanocy. Sprawdź gdzie temperatury będą najwyższe

Powietrze zwrotnikowe w regionie przełoży się na bardzo wysokie temperatury powietrza. Sam upał, czyli wartości temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza są może delikatnie przeze mnie naciągane, jednak za chwilę do tego przejdziemy.

Upał w regionie w Wielkanoc?

Ciepło w naszym regionie Europy będzie już w piątek, jednak prawdziwy wybuch lata czeka nas w weekend. Wspomniałem, że słowo upał zostało tu użyte delikatnie na wyrost (naprawdę minimalnie). Jednak już dzień gorący w przypadku soboty, czy niedzieli wcale przesadą nie jest. Najwyższych temperatur w weekend spodziewamy się na Bałkanach, na Węgrzech i w Rumunii. Tutaj temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza. Lokalnie będzie naprawdę blisko trzydziestek. Spójrzmy na prognozę temperatury na weekend dla regionów Europy położonych na południowy wschód od Polski.

Upał w Europie będzie już naprawdę blisko
Prawie upał na południowy wschód od Polski

Widzimy, że w niedzielę w godzinach okołopołudniowych na terenach leżących przy granicy Rumunii z Bułgarią prognozowane temperatury sięgać mają 29 stopni Celsjusza. Oznacza to, że pierwszy upał poza krańcami południowymi Europy jest w najbliższy weekend całkiem prawdopodobny. Jeszcze tydzień temu chyba nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Sprawdzaj prognozy pogody dla Polski i nie tylko na stronie głównej portalu.

Wielkanoc na bardzo zaskoczy temperaturą w Polsce

Tym sposobem doszliśmy do ostatniej części wpisu, w której opiszę dla Was prognozy na rozpoczynający się weekend dla naszego kraju. Zacznę od temperatur powietrza, ponieważ te będą szokująco wysokie. Już w sobotę wartości temperatury osiągnął 20-23 stopnie Celsjusza w kraju. Takie wartości temperatury odnotujemy w centrum i na południu kraju. Warto dodać, że ciepło, powyżej 17-18 stopni Celsjusza będzie również na północy Polski. Jeszcze cieplej w całym kraju zrobi się w niedzielę.

Wysokie temperatury w niedzielę 31 marca
Wysokie temperatury w niedzielę 31 marca

W Wielkanoc powyżej 20 stopni zanotujemy już w zdecydowanej większości regionów Polski. Tak ciepło nie będzie wyłącznie na krańcach zachodnich, jednak i tutaj spodziewać możemy się temperatur na poziomie 17-19 stopni. Podobne wartości temperatury czekają nas w poniedziałek 1 kwietnia, także widzimy, że to już nawet nie wiosna, a lato w pełni. Mocno popadało na południowym wschodzie Polski w w nocy z piątku na czwartek. Zobaczmy jak pod kątem opadów wyglądała będzie pogoda w rozpoczynający się, świąteczny weekend.

Brak opadów w weekend w Polsce
Brak opadów w weekend w Polsce

Do końca piątkowego dnia, w nocy z piątku na sobotę i przez całą sobotę w kraju padać nie będzie. W wielu regionach czekają nas nawet chwile ze słońcem. Front atmosferyczny wkroczy do Polski dopiero w poniedziałek po południu. Tego dnia w kraju możliwe są burze, lokalnie silne. Jednak jak to z burzami. Ich prognozowanie na kilkadziesiąt godzin do przodu mija się z celem. Dlatego wpis o dynamicznej pogodzie na w poniedziałek, przygotujemy dla Was w drugiej części weekendu. Niestety przed nami silny wiatr. Porywy wiatru przekraczające 50-60 km/h będą towarzyszyły nam praktycznie przez cały świąteczny weekend. O tym przygotuję oddzielny wpis. Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim naszym czytelnikom Spokojnych i Zdrowych Świąt Wielkiej Nocy.