Upał powyżej 34°C zadziwi na początku meteorologicznej jesieni w Polsce.
Już 1 września 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna jesień na półkuli północnej i potrwa do 30 listopada 2024 r. Najnowsze predykcje pochodzące z modeli europejskich i amerykańskich pokazują, że wrzesień zapowiada się z temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Anomalia temperatury będzie ekstremalna i szczególnie w pierwszej dekadzie nowego miesiąca zdarzą się dni upalne. Niewykluczone, że temperatura sięgnie nawet 30-34°C, ale w skrajnych przypadkach miejscami nawet 35°C.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 28.08.2024 r. do 4.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Dziś upalna pogoda zaznaczyła się na przeważającym obszarze Polski. Wyjątek stanowiły tu rejon Tatr, ale także gdzieniegdzie nad morzem było nieco chłodniej, ale i na wybrzeżu miejscami zaznaczył się upał na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w klatkach meteorologicznych. Temperatura sięgała na przeważającym obszarze Polski aż 30-34°C. Najcieplej było w Słubicach, gdzie odnotowano 34°C, najchłodniej na Helu, bo zaledwie 25.2°C. Dodatkowo na zachodzie, południowym zachodzie w drugiej części dnia i wieczorem pojawiły się słabe i umiarkowane burze, które zapowiadaliśmy w porannym wpisie na łamach naszego portalu pogodowego. W weekend czeka nas przejściowe ochłodzenie, ale upalna pogoda powróci na początku września, zatem rozczaruje to wszystkich tych, którzy powrócą do po 2-miesięcznej przerwie do szkół.
Prognozowana orientacyjna anomalia temperatury powietrza w okresie od 28.08.2024 r. do 4.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Upalna aura w pierwszych dniach jesieni meteorologicznej
Najnowsze predykcje wskazują, że upał zacznie ponownie wkraczać od poniedziałku do Polski. Bieżące prognozy pokazują, że czeka nas upalna pogoda w pierwszych dniach nowej pory roku, która rozpocznie się już 1 września 2024 r. Przyszły tydzień zapowiada się z możliwymi wzrostami temperatury do nawet 30-34°C. Najcieplej będzie na południu i południowym – zachodzie, gdzie wartości zmierzone w klatkach meteorologicznych na wysokości pomiarowej 2 metrów sięgną aż 35°C. Czeka nas więc ekstremalna anomalia temperatury, dlatego na początku jesieni meteorologicznej jest to ewenementem i znakiem postępującego ocieplenia klimatu. Najcieplejsza część września powinna przypaść na pierwszą dekadę września. Wówczas to zostanie odnotowana ekstremalna anomalia temperatury przez większość czasu.
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura w Europie na pierwsze dni września 2024 r. według modelu GFS
Silny upał we wrześniu 2024 r. w Polsce
Przez większość czasu czeka nas gorąca, sucha i upalna pogoda. Występować ma intensyfikujący się problem suszy i dalszy rozwój suszy hydrologicznej i niżówki hydrologicznej na rzekach. Okresami pojawią się pojedyncze burze, ale szczególnie na przełomie sierpnia i września. W pierwszej dekadzie września czeka nas gorąca, często upalna pogoda. Zjawisk burzowych będzie niewiele. Jednak te, które wystąpią w tym czasie, okażą się lokalne i z pewnością nie rozwiążą problemu nasilającej się suszy. Chłodniej zapowiada się druga część przyszłego miesiąca z tendencją spadkową średniej dobowej temperatury powietrza w kierunku jesieni termicznej.
Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura na kolejne dni pierwszej dekady września 2024 r. według modelu GFS
Źródło: Fanipogody.pl, climatereanalyzer.org, tropicaltidbits.com