Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał zostanie nagle przerwany w Polsce. Uderzą najsilniejsze burze od początku 2023 r. Wielki grad, zalania, a nawet trąby powietrzneUpał zostanie przerwany przed samym weekendem. Pojawią się najsilniejsze burze od początku 2023 roku. Spodziewane opady dużego gradu, którego średnica może dochodzić do 5-7 cm, ale także możliwe są podtopienia i zalania. Nie można wykluczyć w sprzyjających warunkach lokalnych trąb powietrznych.

Upał ustąpi z Polski. Przed nami najsilniejsze burze od początku 2023 roku

Jutro Polska w ciągu doby znajdzie się w zasięgu układu niżowego z systemem frontów atmosferycznych, który przemieści się z zachodu na wschód naszego kraju, przynosząc umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz silne, powodujące duże szkody burze. Napływać będą ciepłe masy powietrza początkowo zwrotnikowego z południa kontynentu w ciepłym sektorze niżu. Potem w tylnej części niżu szerokim strumieniem rozpocznie się adwekcja znacznie chłodniejszych mas powietrza.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.06.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

groźna pogoda w Polsce
Silne burze, dynamiczna pogoda

Niebezpieczne burze i upał początkowo w części kraju

W piątek głównie na wschodzie do południa zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Jednak z biegiem godzin stopniowo wzrastające do dużego. Ponadto przed południem i po południu miejscami przelotne opady deszczu oraz gwałtowne burze. Natomiast w zachodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, opady deszczu, początkowo o charakterze wielkoskalowym. Lokalnie , głównie na południowym zachodzie, burze. Możliwy grad do 3-5 cm, największy z superkomórek burzowych. Możliwa akumulacja opadów do 20 mm w północnej połowie kraju i do 40 mm w południowej połowie kraju. Jednak w czasie burz na południu i południowym wschodzie i wschodzie lokalnie do 50-60 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18°C na Pomorzu Zachodnim do 27°C w centrum kraju i 32°C na południowym wschodzie. Natomiast nad morzem, około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru sięgające do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h.

Groźna pogoda i upał zostanie przerwany, wystąpią jutro najsilniejsze burze od początku 2023 roku w Polsce

Upał ustąpi z kraju. Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 23.06.2023 r. od 2.07.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

silne ochłodzenie w Polsce
Upał ustąpi z Polski, od soboty bez upału w całym kraju

Duży grad, bardzo wysoka aktywność elektryczna i niszczący wiatr

Jutro głównie na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie prognozowane są burze z ulewnymi, nawalnymi opadami deszczu 20-35 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad do 4-5 cm. Na obszarze prognozowane są silne burze z nawalnymi opadami deszczu do 60 mm, porywami wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h oraz grad o średnicy do 2-5 cm. Nie można wykluczyć mezocyklonicznych trąb powietrznych i utworzenia się mezoskalowego układu konwekcyjnego z linią szkwału oraz silnymi prostoliniowymi porywami wiatru na swojej trasie. Położenie opadów i lokalnych burz.

Prognoza burzowa wstępna na 23 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

groźna pogoda w piątek
Groźne burze w piątek i ustąpieniu upału

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz