Duża część kontynentu europejskiego zmaga się od kilku dni z falą gorącego powietrza. Nie inaczej jest w naszym kraju. Polska od kilku dni znajduje się w strefie, nad którą napływa gorące, rozgrzane i wilgotne powietrze. Temperatury oscylują w okolicach 30 stopni Celsjusza. Jednak najbliższe dni będą jeszcze gorętsze. Spójrzmy gdzie będzie najcieplej i kiedy wysokie temperatury odpuszczą.
31.07
Zacznijmy od dnia dzisiejszego. Ostatni dzień lipca przyniesie temperatury w okolicach 30 kresek na wschodzi i w centrum kraju. Na zachodzie, w lubuskim, na Dolnym Śląsku i Wielkopolsce może być dziś upalnie. Temperatury w tych regionach sięgnąć mogą nawet 34-35 kresek.
01.08
Pierwszy dzień sierpnia to kontynuacja upalne aury. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza wleją się w głąb kraju. Upalnie będzie niemal w całym kraju. Od morza, po Tatry, od Bugu, aż po Wartę.
02.08
Drugi dzień nowego miesiąca nie przyniesie istotnych zmian w pogodzie. Nadal w większości kraju będzie upalnie, a słupki rtęci przekroczą 30 kresek na plusie. Wyjątkiem mają być regiony nadmorskie, a także województwa wschodnie. Tutaj jednak również będzie gorąco bo słupki rtęci powędrują do 27-29 kreski.
Kolejne dni sierpnia
W kolejnych dniach sierpnia (zaczynając od piątku), upały zaczną powoli ustępować. Nie spodziewajmy się jednak gwałtownego załamania pogody. Temperatury będą spadały, a dwa, trzy stopnie każdego kolejnego dnia, jednak na horyzoncie nie widać znaczącego ochłodzenia. W weekend i po weekendzie nadal nad krajem panowała będzie ciepła, letnia aura. Termometry pokazywały będą wartości w okolicach 2 kresek.
Oczywiście nie możemy zapominać o burzach. Ponieważ nasz kraj znajduje się w zasięgu gorącego, wilgotnego i niestabilnego powietrza, w zasadzie każdego dnia spodziewać się możemy zjawisk burzowych. Z powodu małej prędkości przemieszczania się burz, zjawiska te mogą powodować zalania i podtopienia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC