Zgodnie z ostatnim wpisem na naszej stronie internetowej zaobserwowano wyraźny wzrost aktywności burzowej pod wieczór na obszarze Polski. Zwłaszcza w dzielnicach południowych. W kolejnych godzinach burze mogą utrzymać się na południu naszego kraju, ale lokalnie grzmieć będzie także w centrum i na wschodzie. Co warto podkreślić podstawowym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm, prowadzące lokalnie do podtopień, punktowo grad poniżej 2 cm w początkowej fazie konwekcji bez uniesienia. Co więcej poszczególne ośrodki burzowe charakteryzują się istotnie podwyższoną aktywnością elektryczną.
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX
Burze przyjmują zarówno formę pojedynczych komórek burzowych, jak i też struktur wielokomórkowych. Znad Słowacji do Polski wkracza mocno zdezintegrowany mezoskalowy układ konwekcyjny. Jednak przed jego czołem, w rejonie Bieszczad tworzą się kolejne komórki burzowe.
Wyładowania atmosferyczne zanotowano w ciągu ostatnich 120 minut lokalnie na obszarze takich województw jak. podkarpackie, małopolskie, ale także śląskie i opolskie. Grzmiało również w woj. dolnośląskim. Pojedyncze wyładowania wystąpiły także w rejonie Warszawy (woj. mazowieckie).
Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski południowej
Burze można śledzić poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC