Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

UWAGA! Burze powodują podtopienia w Polsce. Zalany został Tczew, zagrożony GdańskDynamiczną sytuacje pogodową mamy na obszarze Polski, gdzie od kilku godzin rozwijają się burze. Są to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też burze superkomórkowe i struktury wielokomórkowe. Niedawno przez miejscowość Tczew (woj. pomorskie) przeszło zjawisk training storms, które spowodowało podtopienia.

Zjawisko training storms polega na przechodzeniu burzy za burzą nad jednym obszarem, co prowadzi do wystąpienia podtopień.

Obecnie najgroźniejsze burze przechodzą nad Pomorzem Gdańskim, gdzie obserwowany jest training storms. Zagrożony jest właśnie Gdańsk, zwłaszcza południowe dzielnice.

Co więcej burza zawierająca mezocyklon, czyli superkomórka burzowa zmierza w stronę Olsztyna. Prawdopodobne są opady gradu, silniejsze deszcz prowadzący do podtopień i marginalne ryzyko trąby powietrznej.

Burze obserwowane są m.in na południu Polski, w rejonie Zawiercia, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej. Trajektoria burz przebiega dziś zazwyczaj z południowego-wschodu na północny-zachód. Przy czym superkomórki burzowe mogą mieć tendencje do odmiennej trajektorii.

Podtopiony Tczew

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz