UWAGA! Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez województwo lubelskie

Modele są zgodne, że w środę przez województwo lubelskie przejdą gwałtowne burze. Pierwsze z nich możliwe są już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Miejscami może spaść duży grad, wystąpi silny wiatr do 100 km/h oraz ulewy powodujące podtopienia.

W środę pogodą w naszej części Europy sterować ma układ niskiego ciśnienia, jaki znad Szkocji przemieści się nad Skandynawię. Dodatkowo modele prognozują nasunięcie się pogłębionej zatoki niżowej w ciągu dnia. Przez nasz kraj przebiegać ma strefa falującego frontu atmosferycznego, która rozdzielać ma zróżnicowane masy powietrza. Znacznie cieplejszą po wschodniej stronie frontu o cechach zwrotnikowych, natomiast na tyłach ma być znacznie chłodniejsza znad Oceanu Atlantyckiego. Wzdłuż frontu może rozwinąć się zaburzeni falowe, jaki przesuwać będzie się nad północną Polskę. Następnie może uformować się z tego płytki mezoskalowy układ niskiego ciśnienia. Front nad Polską przybierze zatem formę anafront, który jest stosunkowo często spotykany.

Szczególnie groźne burze s wschodzie Polski. Modele uwzględniają na tym obszarze chwiejność od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Przepływ na poziomie sterującym będzie umiarkowany, dlatego ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 15 m/s do 20 m/s. LLS 0-1 km od 4 m/s do 10 m/s. Natomiast skręt wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery od 60 m2/s2 do 250 m2/s2. Masa zwrotnikowa charakteryzować będzie się dużą zawartością wody opadowe, zapas wody w kolumnie atmosfery wyniesie od 34 mm do 44 mm.

Warunki w troposferze, zwłaszcza w początkowej fazie mogą sprzyjać inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Najpierw powinny być to superkomórki burzowe, szczególnie typu wysokoopadowego.

Spodziewana jest na trasie tych burz zawierających mezocyklon silna akumulacja opadów, która punktowo wyniesie od 20 mm do 60 mm, prowadząc nawet do zalań. Oprócz tego oczekiwane są opady dużego gradu o średnicy od od 2 cm do 5 cm. Prawdopodobne porywy wiatru do 90 km/h – 100 km/h. Wilgotny profil troposfery, nieco nasilony uskok w dolnym kilometrze może spowodować powstanie 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonami.

Następnie po silnych burzach superkomórkowych prawdopodobne jest uformowanie się wielokomórkowego układu burzowego. Prawdopodobna jest na zobrazowaniach radarowych linia szkwału, na ogół słabo wyrażona i niezbyt trwała. Nie można wykluczyć całkowicie zjawiska training storms, czyli powstawaniu tzw. kolejek konwekcyjnych, które na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem spowodują lokalne podtopienia, ale nie można wykluczyć powodzi błyskawicznych.

Punktowo opady deszczu przekroczą 50 mm, co spowoduje zalania, grad popołudniu i wieczorem przekroczy nawet 3 cm . Wiatr powyżej 90 km/h.

Na ogół burze przemieszczać mają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód i na południowy – wschód. Niektóre z superkomórek burzowych mogą przemieszczać się z niższą prędkością i odmienną trajektorią.

Miejscami burzowa aura utrzyma się także w porze nocnej. Przestanie grzmieć dopiero w drugiej części nocy ze środy na czwartek.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej