UWAGA! Kolejna burza z groźną sygnaturą bow echo nad Polską. Sprawdź, gdzie obecnie grzmi

Burze w większości wytraciły na intensywności. Obecnie grzmi jeszcze na Mazowszu, Podlasiu oraz punktowo na wschodnich Mazurach. Na zobrazowaniach z polskiej sieci POLRAD nie brakowało dziś struktur wielokomórkowych, nawet z segmentami liniowymi, burz superkomórkowych, ale także pojawiła się sygnatura bow echo z superkomórki na Ziemi Łódzkiej.

Wtorek okazał się zgodnie z prognozami bardzo dynamiczny. Burze jednak nie były tak groźne jak te, które przeszły w zeszły poniedziałek, ale i tak poczyniły szkody.

Niedawno przez powiat opoczyński, woj. łódzkie przemieszczała się superkomórka burzowa, najprawdopodobniej z niewielkim bow echo. Czasami taka sygnatura widoczna jest na zobrazowaniach radarowych podczas silnej burzy superkomórkowej. Przeszła ona m.in przez miejscowość Przedbórz woj. łódzkie.

Obecnie burze występują także na Podlasiu, gdzie przemieszcza się struktura liniowa z wbudowanym bow echo. Na trasie tego systemu burzowego prawdopodobne są porywy wiatru powyżej 90 km/h. Już spływają pierwsze raporty o szkodach, w takiej miejscowości jak Dąbrówka Kościelna.

Dane IMGW-PIB z godziny 20:40 czasu lokalnego

Łukowata struktura widoczna na zobrazowaniach radarowych, na szczęście burza już osłabła

Segment bow echo widoczny na zobrazowaniach radarowych na Podlasiu pod wieczór we wtorek, dane IMGW-PIB.

Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ