Uwaga! Nadchodzą burze z gradem do Polski. Lokalnie możliwe szkody

W piątek burze są prognozowane szczególnie na północnym i południowym wschodzie oraz wschodzie. W czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus prawdopodobne są deszczu od 10 mm do 30 mm, punktowo wiatr do 70 km/h i grad. Możliwe są struktury wielokomórkowe oraz superkomórki burzowe, te ostatnie zwłaszcza na południowym-wschodzie.

Jutro przeważający obszar Polski będzie pod wpływem wyżu znad Morza Bałtyckiego, który następnie przemieści się do w rejon Zatoki Botnickiej. W tym samym czasie południe i wschodnia część naszego kraju znajdować ma się w obszarze obniżonego ciśnienia i środkowo-troposferycznej kropli chłodu, wyrażonej pod postacią niżu górnego z centrum znad Białorusi i Podlasia. Dodatkowo zaznaczyć może się ulegający frontolizie front okluzji. W zachodniej połowie kraju zalegać ma dużo cieplejsze powietrze, tam też wystąpi upał, ale masa nie będzie charakteryzować się istotną niestabilnością, co więcej powinna być dość sucha, dlatego burze nie rozwiną się. Zatem największe prawdopodobieństwo zjawisk burzowych wystąpi na wschodzie i południowym – wschodzie i północnym – wschodzie Polski.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność przypadnie na popołudnie. Istotny wpływ na rozwój chmur Cb ma mieć obecność ośrodka górnego niżu, dodatkowo wzmacniając procesy do inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji. Najwięcej burz może pojawić się w obrębie niżu górnego, czyli na Podlasiu, ale nie można ich wykluczyć także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W obszarze nałożenia się podwyższonej niestabilności i zwiększonego ścinania wiatru oraz skrętności są prawdopodobne superkomórki burzowe.

Piątkowe burze będą miały tendencję do przemieszczania się z północnego zachodu na południowy wschód i wschód. Chmurom Cb na południowym – wschodzie towarzyszyć może grad do 3 cm, wiatr do 80 km/h, ale także deszcz do 30 mm. Punktowo prawdopodobne podtopienia.

Prognozowany obszar burz w piątek przez IMGW-PIB, może on ulec jeszcze nieco zmianie

Bieżące położenie opadów i burz poniżej