W sobotę Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu wysokiego ciśnienia, który rozciągać będzie się od Wysp Azorskich, następnie przez południowo-zachodnią i zachodnią oraz naszą część Europy aż po Kazachstan. Dodatkowo zaznaczy się w naszej części Starego Kontynentu system frontów atmosferycznych związany z niżem znad południowej Skandynawii. Napływa w dalszym ciągu umiarkowanie ciepła oraz wilgotna masa powietrza.
Główna aktywność burzowa była dziś prognozowana na północy Polski przez modele. Pierwsze burze już powstały i przybrały formę liniową na Pomorzu.
Wyładowania atmosferyczne notowane są od okolic Bytowa po rejon Sopotu i Gdańska.
Linia burz zmierza od północnego-zachodu na południowy-wschód i przybrała formę liniową.
Niewykluczone są także superkomórki burzowe. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu, powodujące podtopienia oraz grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Groźny może być także wiatr powyżej 95 km/h, prowadząc do szkód.
Burze zmierzają m.in w kierunku Skaryszewo (woj. pomorskie), ale także Starogard Gdański. Zagrzmi wkrótce w Gdańsku. Linia burz przemieszcza się na południowy-wschód.
Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski
Zdecydowanie płytsza konwekcja z opadami pojawią się w województwie lubelskim ale także w województwie małopolskim i świętokrzyskim. Nie jest ona jednak tak groźna jak burze w województwie pomorskim. Pod wieczór burze zaczną słabnąć i zanikać.
Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godzin na obszarze Polski
Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX
Położenie opadów i burz pod adresem poniżej
(grafika tytułowa IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC