UWAGA! Niebezpieczna linia burz powstała na północy Polski, możliwe superkomórki

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu wysokiego ciśnienia, który rozciągać będzie się od Wysp Azorskich, następnie przez południowo-zachodnią i zachodnią oraz naszą część Europy aż po Kazachstan. Dodatkowo zaznaczy się w naszej części Starego Kontynentu system frontów atmosferycznych związany z niżem znad południowej Skandynawii. Napływa w dalszym ciągu umiarkowanie ciepła oraz wilgotna masa powietrza.

Główna aktywność burzowa była dziś prognozowana na północy Polski przez modele. Pierwsze burze już powstały i przybrały formę liniową na Pomorzu.

Wyładowania atmosferyczne notowane są od okolic Bytowa po rejon Sopotu i Gdańska.

Linia burz zmierza od północnego-zachodu na południowy-wschód i przybrała formę liniową.

Niewykluczone są także superkomórki burzowe. Podstawowym zagrożeniem są ulewne opady deszczu, powodujące podtopienia oraz grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Groźny może być także wiatr powyżej 95 km/h, prowadząc do szkód.

Burze zmierzają m.in w kierunku Skaryszewo (woj. pomorskie), ale także Starogard Gdański. Zagrzmi wkrótce w Gdańsku. Linia burz przemieszcza się na południowy-wschód.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

Zdecydowanie płytsza konwekcja z opadami pojawią się w województwie lubelskim ale także w województwie małopolskim i świętokrzyskim. Nie jest ona jednak tak groźna jak burze w województwie pomorskim. Pod wieczór burze zaczną słabnąć i zanikać.

Zdjęcia satelitarne z ostatnich 2 godzin na obszarze Polski

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Położenie opadów i burz pod adresem poniżej

(grafika tytułowa IMGW-PIB)