UWAGA! W poniedziałek przez woj. lubelskie przejdą niszczące burze. Duży grad, zalania i ryzyko trąby powietrznej

W poniedziałek pogodę w Polsce kształtuje niż o imieniu „AXEL” z pogranicza-niemiecko-czeskiego. Zamknięty izobarą 1002 hPa. Przemieszczać ma się on z niewielką prędkością na północny-wschód. Z południowego-wschodu i południa napływać ma w dalszym ciągu ciepła i niestabilna masa powietrza. Przed frontem dojdzie do silnej akumulacji wilgoci, natomiast intensywne wspomaganie procesów konwekcyjnych doprowadzi do rozwoju niebezpiecznych burz. Modele numeryczne sugerują wystąpienie dużego przepływu mas powietrza, co przełoży się na nieco większe pionowe ścinanie wiatru i lepszą organizacje poniedziałkowych burz.

Dzisiaj w regionie na termometrach zobaczymy od 22°C do 25°C. Prognozowany jest rozwój burz, które lokalnie będą niszczące.

Dzisiejsze warunki w troposferze faworyzować będą zdecydowanie groźniejsze burze niż te, które przechodziły wczoraj przez województwo lubelskie. Przewidywany jest rozwój burz w formie superkomórek burzowych, silnych burz pulsacyjnych, jak i też w późniejszych godzinach mezoskalowego układu konwekcyjnego.

Przed frontem wystąpi bardzo duża akumulacja wilgoci, silne zbieżności wiatru oraz wznoszenie. Ponadto prognozowana jest wyraźna dywergencja pola wiatru, czyli rozbieżność w środkowych warstwach troposfery, co wskazuje na ryzyko powstania niebezpiecznych burz.

Pierwsze burze mogą powstać już około godziny 13 bądź 14 na południu województwa lubelskiego. Pierwsza strefa silnych i szybko organizujących się burz przebiegać ma najprawdopodobniej na południu województwa lubelskiego, ciągnąc się od rejonu takich miast jak Kraśnik po Tomaszów Lubelski.

W kolejnych godzinach występować ma coraz silniejszy rozwój chmur burzowych Cumulonimbus również na północ od wymienionych miejscowości.

Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz będą ulewne opady deszczu, prowadzące do podtopień. Możliwa jest duża akumulacja opadów, miejscami sięgająca od 10 mm do 60 mm. Co więcej z chmur burzowych dynamicznie schodzić mają prądy zstępujące. Prędkość wiatru może osiągnąć od 70 km/h do 100 km/h. Istnieje niskie ryzyko trąby powietrznej związanej z mezocyklonem.

Burze około 15 bądź 17 powinny dotrzeć w rejon Lublina, Puław oraz Krasnegostawu i Chełma. Na swej trasie mogą generować niebezpieczne zjawiska, zwłaszcza deszcz prowadzący do podtopień, opady dużego gradu nawet od 2 cm do 4 cm. Szczególnie graniczna wartość jest prawdopodobna punktowo przy przechodzeniu silnych burz superkomórkowych. Niebezpieczny będzie także wiatr z tego rodzaju formacji zawierających mezocyklon.

Po godzinie 17 nad obszarem województwa lubelskiego występować ma rozległa burza wielokomórkowa, nawet z wbudowanymi superkomórkami, nazywana również mezoskalowym układem konwekcyjnym.

Wiele wskazuje, że obejmie ona swoim zasięgiem przeważający obszar województwa lubelskiego. Groźnie będzie także w północnych powiatach regionu. Burze zaczną tracić na intensywności pod wieczór, natomiast zanikną dopiero w pierwszej części nocy. Wiele wskazuje na możliwość powstania zjawisk training storms, czyli tzw. szlaków konwekcyjnych w postaci przejścia nad jednym obszarem kilku burz. W takiej sytuacji możliwa jest duża akumulacja opadów deszczu, prowadząca do rozległych zalań a nawet punktowych powodzi błyskawicznych.

Więcej o burzach w poniedziałek

https://fanipogody.pl/

Bieżące położenie burz i opadów poniżej

Artykuł dla Polski o dzisiejszych burzach