Uwaga! W środę na obszarze Polski możliwe punktowe, gwałtowne burze. Sprawdź, gdzie możliwa jest burza

Dzisiaj Polska w dalszym ciągu znajdować będzie się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się zatoka niżowa oraz niż górny na południe od naszego kraju. Wystąpią warunki do rozwoju burz, które zwłaszcza na wschodzie i południu mogą być gwałtowne.

Modele numeryczne prognozują we wschodniej i południowej części Polski umiarkowaną oraz dużą niestabilność powietrza na poziomie od 900 J/kg do 2000 J/kg przy stosunkowo dużym Lifted Index od -6⁰C do -3⁰C. Masa napływająca od południowego-wschodu ma być zasobna w wilgoć, dlatego w pionowej kolumnie atmosfery TPW wyniesie od 29 mm do 35 mm.

Z powodu obecności pola słabogradientowego warunki kinematyczne będą słabe, tylko na południu prognozowany jest nieco większy przepływ mas powietrza i uskoki wiatru nieco ponad 10 m/s w warstwie izobarycznej 0-6 km z powodu bliskości ośrodka górnego niżu ulokowanego na południe od Polski.

Pierwsze burze możliwe są już koło południa, najwięcej lokalnych zjawisk ma być popołudniu. Pod wieczór stopniowo mają słabnąć, lokalnie grzmieć może jeszcze w pierwszej części nocy. Gdy nad jedną miejscowością może wystąpić dziś „oberwanie chmury”, to 5 km dalej może świecić Słońce. Zalecamy dlatego uważnie obserwować niebo, dane radarowe i detektory wyładowań dostępne tu.

Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą ulewne opady deszczu, których akumulacja może wynieść lokalnie od 10 mm do 30 mm, prowadząc miejscami do podtopień.

Intensywne prądy zstępujące schodzące z chmur Cumulonimbus mogą sprzyjać punktowym zjawiskom downburst, dlatego prędkość wiatru osiągnie od 70 km/h do 95 km/h, prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm, przy graniczna wartość prognozowana jest zwłaszcza na południu Polski, a szczególnie na obszarach wyniesionych.

Oprócz wschodniej i częściowo centralnej oraz południowej części Polski punktowe burze możliwe są niemal w całym kraju, ale nie powinna być aż tak intensywne jak na wymienionych wcześniej obszarach.

Prognoza konwekcyjna środę ważna do czwartku według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Położenie opadów i lokalnych burz poniżej

Najnowsze wieści pogodowe na

www.fanipogody.pl