Uwaga: Wichura zbliża się do województwa lubelskiego, wiatr powyżej 75 km/h, intensywne opady deszczu, możliwy śnieg

Coraz więcej wskazuje, że silna wichura pojawi się na wschodzie Polski. Związana będzie z nurkującym, wtórnym niżem o imieniu „SIGLINDE”, który znad Skandynawii przemieszczać ma się na wschód Starego Kontynentu. Duży gradient baryczny pomiędzy układem wysokiego ciśnienia ulokowanym na zachód od Wysp Brytyjskich, a układem niżowym przyniesie wietrzną aurę z porywami wiatru powyżej 70 km/h.

W zasięg aktywnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „SIGLINDE” zaczniemy dostawać się już w pierwszej części dnia we wtorek. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się okludujący system frontów atmosferycznych.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 23.10.2018 r. godzina 12 UTC

W tylnej części niżu barycznego spływać ma powietrze pochodzenia morskiego, nawet o cechach arktycznych, Nad polskim morzem, ale także w północnych dzielnicach Polski, w tym również na Mazurach prawdopodobne są burze w chłodnej masie powietrza.

Prognozowany zasięg i typ opadu od wtorku do środy (widać, że lokalnie model GFS sugeruje możliwość opadów śniegu)

Model UMPL 4 km ICM-UW, meteo.pl widoczna m.in strefa opadów związana z okludującym się systemem frontów atmosferycznym, rozwojem konwekcji w chłodnej masie powietrza, przynoszącej opady krupy śnieżnej, jak i też lodowej, punktowo opady mieszane deszczu ze śniegiem, a w polskich górach śniegu. Zakres wyliczeń numerycznych od 23.10.2018 r. do 24.10.2018 r. Możliwe będą również burze. Zwłaszcza na północy kraju.

Nasilający się wiatr od wtorku

Już od wtorku zacznie wyraźnie wzrastać prędkość wiatru, średnia prędkość wiatru z południowego-zachodu, zachodu wyniesie jutro około 30 km/h w porywach do 70 km/h. Silny wiatr połączony będzie z intensywnymi opadami deszczu, Nieprzyjemna aura utrzyma się przez całą noc z wtorku na środę, lokalnie wraz ze spływem chłodnej masy pochodzenia arktycznego niewykluczone są opady mieszane, w postaci deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

W drugiej części nocy z wtorku na środę wiatr zacznie skręcać na północno-zachodni, występować mają opady atmosferyczne, punktowo możliwy deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna.

Przez całą środę według obecnych prognoz utrzyma się silny wiatr z kierunku północno-zachodniego. Średnia prędkość około 30 km/h, natomiast w porywach do 90 km/h. Szczególnie groźny wiatr będzie w środę, punktowo możliwe są opady deszczu ze śniegiem.

Wtorek zapowiada się chłodny od 4°C do 8°C, jednak nieco  chłodniej będzie w środę, gdy spłynąć może do nas powietrze pochodzenia arktycznego. Na termometrach zobaczymy wtedy od 3°C do 4°C. Opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem są jak najbardziej prawdopodobne, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero stopni i konwekcje w chłodnej masie pochodzenia arktycznego. Wyładowania atmosferyczne są mało prawdopodobne, ale nie da się ich przy tak dynamicznej sytuacji całkowicie wykluczyć.

Pogoda zacznie uspokajać się pod wieczór w środę, bądź dopiero w nocy ze środy na czwartek.

Wkrótce kolejne informacje

Bieżące położenie opadów tutaj

Prognozy dla miast tu