W czwartek na obszarze Polski pojawią się burze. Lokalnie mogą powodować zalania, spaść może grad

W czwartek pogodę na obszarze Polski kształtuje płytka i stopniowo wypełniająca się zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Czarnego i Turcji. W środkowych warstwach troposfery widoczny jest górny niż, który znad Roztocza przesuwa się nad Podkarpacie. W osi zatoki zatoki niżowej pojawią się istotnie podwyższone zasoby wilgoci, co doprowadzić może do rozwoju chmur burzowych.

Nasza część Europy pozostaje w obszarze słabogradientowym, na wszystkich poziomach troposfery dominuje słaby przepływ mas powietrza, dlatego pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości do 10 m/s. Energia dostępna drogą konwekcyjną od 500 J/kg do 1000 J/kg. Przeważnie tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane i na ogół nietrwałe struktury wielokomórkowe.

Niewielki przepływ mas powietrza faworyzować ma quasi-stacjonarne, bądź wolno przemieszczające się burze. Wysokość opadów sięgnąć może od 10 mm do 30 mm, punktowo możliwy grad od 1 cm do 1,5 cm. Możliwe porywy wiatru do 70 km/h. Największe ryzyko burz będzie na południu Polski.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 6.09.2018 r. godzina 12 UTC

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 6.09.2018 r. do 7.09.2018 r. godzina 8 czasu lokalnego.

IMGW-PIB przewiduje największa ilość burz na południu Polski

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ