Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W czwartek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze. Lokalnie prawdopodobne większe sumy opadów


W czwartek wschodnia połowa kraju pozostanie na skraju rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej ze stacjonarnym i wypełniającym się niżem o imieniu „TERESA” ulokowanym nad południowo-zachodnią Rosją. Z północnego-wschodu napływać będzie wilgotne i dość ciepłe powietrze. Termometry wskażą od 24°C do 27°C w najcieplejszym momencie dnia.

Już od godzin przedpołudniowych, na obszarze województwa lubelskiego zaczną formować się chmury burzowe. Na ogół będą to pojedyncze, pulsacyjne komórki burzowe, których podstawowy zagrożeniem będą obfite opady deszczu. W krótkim czasie spaść może od 10 mm do 35 mm deszczu, miejscami prowadząc do podtopień. Zwłaszcza obszarów niżej położonych.

Zjawiska burzowe zaczną powstawać na strefie zbieżności wiatru, która szczególnie dobrze zarysowana będzie w dolnej troposferze, w południowej części województwa lubelskiego. Pierwsze z nich powinny formować się już przedpołudniem, a największe szanse na burze mają mieszkańcy Roztocza i obszarów rozciągających się na południe od powiatu lubelskiego.

Czas trwania pojedynczej komórki burzowej wyniesie przeciętnie od 15 do 60 minut. Miejscami mogą tworzyć się ułożone równoleżnikowo strefy komórek burzowych. Szczególnie w strefie konwergencji wiatru. Warunki kinematyczne, panujące w czwartek będą słabe, zatem nie należy spodziewać się dobrze zorganizowanej konwekcji.

Poszczególne struktury burzowe oprócz ulewnych opadów deszczu mogą przynieść opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm i wiatr do 70 km/h, a poszczególne struktury burzowe wykazywać będą się zwiększoną ilością wyładowań atmosferycznych. Największa intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym spodziewana jest na godziny popołudniowe, gdy pojawi się największa niestabilność powietrza i najsilniejsze strefy zbieżności wiatru.

Burze stopniowo zaczną tracić ma intensywności pod wieczór, a całkowicie zanikną do pierwszej części nocy z czwartku na piątek.

Podsumowując, największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta popołudniu. Najwięcej burz może pojawić się w południowej i południowo-zachodniej części regionu. Szczególnie liczne i dość silne burze jak na czwartkowe warunki mogą rozwinąć się na Roztoczu. Burz jednak nie można wykluczyć w zachodniej i centralnej i częściowo wschodniej części Lubelszczyzny. Poza tym obszarem potencjał do rozwoju konwekcji będzie mocno tłumiony przez obecność suchszego powietrza powyżej warstwy granicznej i brak wyraźnych mechanizmów wspomagających konwekcję.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow