W czwartek na sporym obszarze kraju termometry pokażą 30°C. Miejscami mogą pojawić się burze

Dzisiaj nasz kraj znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad północno-zachodniej Rosji. Z zachodu napływać ma ciepłe powietrze polarno-morskie. Nad południowe dzielnice dotrze masa zwrotnikowa. W ciągu dnia na obszarze Polski pojawi się mała/umiarkowana niestabilność powietrza.

W czwartek na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą 30°C. Chłodniej będzie jedynie na północy kraju. Spodziewane wartości temperatury dzisiaj przez model GFS. Lokalnie może być cieplej niż prognozuje to ten model.

Modele meteorologiczne sugerują, że masa znajdująca się nad Polską napływająca z zachodu ma być chwiejna. Analizując jednak pionowy profil troposfery pod kątem wilgotności doskonale widać, że pojawi się niska wilgotność w dolnej, jak i też środkowej troposferze. Wysoko położony będzie także poziom kondensacji, co niekorzystnie wpływać ma na rozwój konwekcji. Najdogodniejsze warunki do inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji będą w obszarach podgórskich, jak i też górskich, gdzie kluczową rolę może odegrać orografia terenu.
Późnym popołudniem, bądź pod wieczór wraz z obniżaniem się poziomu kondensacji konwekcja może pojawić się w innych częściach kraju. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie na ogół wartości poniżej 10 m/s w warstwie 0-6 km. Mogą one trwać do pierwszej części nocy.
Prognoza IMGW-PIB na dzisiejszy dzień z najbardziej prawdopodobnym obszarem zjawisk konwekcyjnych
Na ogół powstać mogą pojedyncze i wolno przemieszczające się komórki burzowe, bądź też słabo zorganizowane multikomórki.
Podczas burz może pojawić się silniejszy wiatr do 80 km/h, grad do 2 cm, jak i też ulewne opady deszczu.
Nieco większy obszar przewidują Polscy Łowcy Burz. Poza obszarami górskimi burze mogą pojawić się szczególnie wieczorem oraz wczesną nocą w formie pojedynczych komórek burzowych.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ