Dzisiaj pogodę w kraju kształtuje płytki układ niskiego ciśnienia z centrum znad południowej Szwecji. Przeważający obszar Polski będzie w ciepłej masie powietrza napływającej w ciepłym wycinku niżu z południowego-zachodu. W drugiej części dnia od zachodu wkraczać będzie front chłodny powodujący wymianę masy powierza. Rozwój burz spodziewany jest zarówno na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, jak i też w strefie frontu chłodnego.
Modele numeryczne prognozują słabą/umiarkowaną niestabilność powietrza od 400 J/kg do 1300 J/kg. Przy wodności atmosfery na poziomie od 29 mm do 38 mm. Występujący nieco silniejszy przepływ mas powietrza na różnych poziomach troposfery spowoduje pojawienie się nieco większego ścinania wiatru od 12 m/s do 16 m/s, może to sprzyjać tworzeniu się struktur wielokomórkowych, niewykluczone, że uformuje się również burza superkomórkowa, zwłaszcza w sytuacji, gdy wystąpi istotnie nasilony skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w dolnych trzech kilometrach troposfery.
Podczas burz możliwe opady deszczu do 20 mm, wiatr do 70 km/h i miejscami drobny grad do 1 cm. Burze tworzyć mogą się już około godziny 12, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Chmury burzowe zaczną zanikać pod wieczór, natomiast ostatnie wczesną nocą.
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 30.08.2018 r. godzina 8 czasu lokalnego do 31.08.2018 r. 8 rano
Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB na czwartkowy dzień
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC