W czwartek nad Polską powstaną burze. Lokalnie mogą być gwałtowne

Dzisiaj przeważający obszar Polski pozostaje pod wpływem wypełniającego się i stacjonarnego niżu znad południowo-zachodniej Rosji. Od zachodu rozbudowywać będzie się klin wyżowy. Spory obszar kraju będzie w strefie frontu okluzji, wystąpią także strefy konwergencji wiatru. Z północnego-wschodu napływać ma nieco chłodniejsze powietrze względem ostatnich dni. Prognozowany jest rozwój burz.

Już od pierwszej części dnia nad Polską zaczną formować się burze. Wystąpi mała/umiarkowana niestabilność powietrza, miejscami przekraczająca 1000 J/kg. Przepływ mas powietrza nie będzie duży, zatem pionowe ścinanie wiatru m.in w warstwie 0-6 km przyjmie niskie wartości. Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają na ogół formowaniu się pojedynczych komórek burzowych, chociaż mając na uwadze obecność liniowych stref konwergencji może dochodzić do powstawania stref komórek burzowych, przemieszczających się jedna za drugą.

Duża zawartość wody w pionowym słupie powietrza na poziomie od 28 mm do 41 mm sprzyjać ma ulewnym opadom deszczu, które miejscami prowadzić mogą do podtopień. Możliwe są opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, jak i też silniejszy wiatr do 80 km/h. Największa aktywność burzowa spodziewana jest na godziny popołudniowe, gdy wystąpi największa niestabilność powietrza w połączeniu z nieco silniejszymi konwergencjami wiatru.

Burze powinny tracić na intensywności pod wieczór, ale lokalnie mogą trwać po zachodzie słońca.

Prognoza burzowa Polscy Łowcy Burz na czwartek i noc z czwartku na piątek. Ważna do 20.07.2018 r. do godziny 8 czasu lokalnego

iMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa