W czwartek nad Polską powstaną burze. Lokalnie mogą przynosić silne ulewy

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Morza Czarnego, natomiast nad Skandynawią rozwijać ma się nowy wyż, który następnie z biegiem czasu połączy się z antycyklonem rosyjskim. Taka konfiguracja pola ciśnienia warunkować będzie napływ coraz cieplejszego, jak i też zasobnego w wilgoć powietrza ze wschodu kontynentu, w którym rozwijać będą się chmury burzowe. Termometry pokażą od 26°C na wschodzie do 32°C na zachodzie kraju.

Dzisiaj w wielu miejscach Polski powstaną burze. Chwiejność wyniesie od 500 J/kg do 1500 J/kg, przepływ mas powietrza będzie niewielki. Występować ma duża wodność atmosfery, miejscami dochodząca do 40 mm..

Słaby ruch powietrza na różnych poziomach przyczyni się do niskich wartości pionowego ścinania wiatru, co faworyzować będzie powstawanie pojedynczych komórek burzowych, ale też słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych. Pewnym czynnikiem wspomagającym inicjacje konwekcji okażą się strefy zbieżności wiatru. Prawdopodobne są porywy wiatru do 80 km/h, opady deszczu z najbardziej rozbudowanych pionowo chmur burzowych wyniosą od 10 mm do nawet 40 mm, prowadząc od miejscowych zalań. Prawdopodobny jest grad o średnicy do 2 cm.

Konwekcja może zacząć tworzyć się już w pierwszej części dnia w czwartek, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Lokalnie burze formować będą się także w porze nocnej na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Prognoza Polscy Łowcy Burz Skywarn Polska od czwartku do piątkowego poranka

IMGW-PIB na dzisiejszy dzień

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ