W niedzielę burze nie opuszczą województwa lubelskiego. Miejscami spadnie dużo deszczu

Dzisiaj wschodnie dzielnice Polski pozostają pod wpływem płytkiej zatoki niskiego ciśnienia ze wschodu Starego Kontynentu. Ze wschodu na zachód wędruje front okluzji, natomiast nad Białorusią ulokowany jest wypełniający się niż, widoczny głównie w wyższych partiach troposfery. Do kraju docierać ma powietrze polarne.

W niedzielę nad regionem spodziewane są następne zjawiska burzowe. Lokalnie przynieść mogą grad i silniejszy wiatr do 70 km/h. Prognozowane są także od 10 mm do 30 mm. Do jutrzejszego poranka w regionie spaść może od 15 mm do 40 mm. Będą to głównie opady o charakterze konwekcyjnym.

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 18°C do 21°C. Od godzin porannych rozwijają się chmury kłębiasto-deszczowe, jakie na ogół przynoszą opady deszczu.

Szczególna Intensyfikacja konwekcji nastąpi popołudniu, gdy wystąpi silniejsza insolacja. Burze formować mają się przeważnie wzdłuż strefy frontu zokludowanego, na strefie konwergencji wiatru.

Będą to na ogół pojedyncze komórki zdolne jednak do generowania wyładowań atmosferycznych. Mogą powstawać także większe struktury multikomórkowe. Głównym zagrożeniem będą obfite opady deszczu.

Konwekcja zacznie stopniowo tracić na intensywności pod wieczór, ale lokalnie utrzymywać będzie się w godzinach nocnych, mając na uwadze zaleganie niestabilnego sektora powietrza.

Początek przyszłego tygodnia zapowiada się deszczowy z temperaturą od 22°C do 24°C. Dalej występować będą lokalne burze.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa