W niedzielę nad Polską możliwe burze. Sprawdź, gdzie są największe szanse na wyładowania

W niedzielę Polska pozostaje w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. W pasie od województwa warmińsko-mazurskiego aż po Podkarpacie rozciąga się strefa stacjonarnego i stopniowo rozmywającego się w polu wysokiego ciśnienia frontu chłodnego. Front ten oddziela zróżnicowane termicznie masy powietrza. Cieplejszą na wschodzie, nieco chłodniejszą na zachodzie. Jesteśmy w obszarze siodłowym pomiędzy płytkim niżem znad Morza Czarnego a niżem atlantyckim ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich. Natomiast znad Azorów aż po Rosję rozciąga się wał wysokiego ciśnienia.

Nadal pozostajemy w słabogradientowym obszarze. Oznacza to nic innego jak występowanie małej różnicy ciśnienia w naszej części Europy. Przepływ mas powietrza jest niewielki, zatem na ogół tworzyć będą się pojedyncze i niemal stacjonarne komórki burzowe.

Pierwsze chmury burzowe powstać mogą koło południa, chociaż największe ryzyko uformowania chmur Cb przewiduje się na godziny popołudniowe.

Przeważnie będą to izolowane komórki konwekcyjne, miejscami łączące się w południkowo ułożone strefy konwekcyjne. Z najbardziej wypiętrzonych chmur Cumulonimbus prawdopodobne są wyładowania atmosferyczne.

Słabe warunki kinematyczne i niewielka chwiejność powodować będą krótki okres trwania pojedynczych burz. Średni okres życia komórki konwekcyjnej wyniesie od 15 minut do godziny.

W czasie ich przechodzenia możliwa większa akumulacja opadów. Wysokość ich może sięgnąć od 10 mm do 30 mm, punktowo, prowadząc do podtopień. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Punktowo grad do 1 cm.

Oprócz zachodniej części województwa lubelskiego rozwój burz spodziewany jest Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Warmii i Mazurach. Zagrzmieć może również w Małopolsce.

Chmury Cb zaczną zanikać pod wieczór, ustać powinny w pierwszej części nocy.

Ryzyko wystąpienia burz ocenia się dzisiaj na 50%.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na niedzielę

Spodziewany obszar burz jest nieco większy przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Bardziej prawdopodobny jest jednak obszar IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa