Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

W niedzielę nad Polską pojawią się burze. Są szczególnie zagrożone obszary


Dzisiaj przeważający obszar Polski znajduje się w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Południową część kraju obejmuje jednak rozległa zatoka niżowa związana z niżami z centrum nad Włochami i Bałkanami. Z południa i południowego-wschodu do Polski dociera bardzo ciepła masa powietrza, dlatego zwłaszcza w południowych dzielnicach niewykluczone są burze.

Postępująca adwekcja powietrza z południowego-wschodu i południa charakteryzuje się wysokimi temperaturami jak na wrzesień. Dodatkowo występuje istotnie podwyższona zawartość wody opadowej, zwłaszcza w południowych dzielnicach Polski. Modele numeryczne prognozują niestabilność powietrza na poziomie od 500 J/kg do 1800 J/kg przy Li -1°C do -6°C.

Analiza poszczególnych poziomów izobarycznych wskazuje na występowanie na ogół niewielkiego przepływu mas powietrza. Pionowe ścinanie wiatru nie przekroczy z tego powodu w warstwie 0-6 km 10 m/s.

Podczas burz możliwe są opady od 15 mm do 30 mm, miejscami powodujące podtopienia. Wiatr do 70 km/h, z najsilniejszych burz pulsacyjnych możliwe opady gradu o średnicy nie przekraczającej na ogół 2 cm. Szczególnie liczne burze mogą rozwinąć się w paśmie podgórskim i górskim Polski południowej, gdzie oprócz wspomagania na skalę synoptyczną przez zatokę niżową z południa Europy kluczowa może okazać się orografia terenu, sprzyjająca występowaniu obszarów wznoszenia powietrza.

Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się na ogół z południa, południowego-wschodu na północ, północny-wschód. Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność burzowa. Zaczną zanikać stopniowo pod wieczór.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.09.2018 r. godzina 12 UTC

Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB na dzień 2.09.2018 r.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ