W piątek burze możliwe w Polsce. Ograniczą jednak swój zasięg, przyniosą jednak silne ulewy

W piątek pogodę na obszarze Polski kształtuje płytki układ niskiego ciśnienia o imieniu „WANDA” z centrum nad południowym Bałtykiem. Do kraju napływa już chłodniejsze powietrze polarno-morskie, na wschodzie i południu zalega jeszcze cieplejsza i miejscami bardziej chwiejna masa powietrza, tutaj na aurę wpływ ma mieć pofalowany front atmosferyczny. Od południowego-zachodu rozbudowuje się klin wyżowy znad Azorów, przynosząc stabilizację pogody.

W pobliżu strefy frontu atmosferycznego prognozowana jest większa akumulacji wilgoci. Chwiejność termodynamiczna osiągnie od 500 J/kg do 1400 J/kg w paśmie górskim. Wodność atmosfery od 28 mm do 35 mm, Na ogół słaby przepływ mas powietrza przełoży się na niskie wartości pionowego ścinania wiatru w warstwie 0-6 km do około 10 m/s.

Podczas burz możliwe opady od 10 mm do 20 mm, miejscami powyżej 30 mm w sytuacji przejścia nad jednym obszarem kilku komórek burzowych. Spodziewane są także opady gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm, lokalnie wiatr do 70 km/h. Niewykluczone, że na obszarze podgórskim uformuje się wielokomórkowa burzowa o niemal stacjonarnym charakterze. W takiej sytuacji akumulacja opadów może być znaczna, prowadząc lokalnie do podtopień. Burze możliwe są już około 12, natomiast szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Rozwój chmur burzowych wspomóc może orografia terenu, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich.  Konwekcja i związane z nią burze zaczną zanikać pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy.

Na północnym-zachodzie istnieje niskie ryzyko burz. Napływać ma nad ten obszar chłodniejsze powietrze, na skalę synoptyczną rozwój konwekcji może wspomóc ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Bałtyckim. Będą jednak słabsze niż w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego.

Prognoza obszaru możliwych burz według IMGW-PIB w piątek

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

Dodaj komentarz