W piątek burze ograniczą swój zasięg. Sprawdź, gdzie mogą dziś wystąpić

W piątek przeważający obszar Polski znajduje się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Nad zachodnią część kraju nasuwa się klin wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Przez naszą część Europy przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, rozdziela ona dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Front ten faluje i powoli przesuwa się na południowy-wschód, związany jest z głównym układem niskiego ciśnienia o imieniu „ANTHEA” ulokowanym nad północno-zachodnią Rosją. Przeważający obszar Polski jest już w dużo chłodniejszym powietrzu. Jedynie na południowym-wschodzie i częściowo wschodzie zalega cieplejsze i bardziej chwiejne powietrze.

Modele numeryczne prognozują wystąpienie słabej/ umiarkowanej chwiejności atmosfery na poziomie od 500 J/kg do 1400 J/kg. W bliskiej odległości od frontu sugerowane jest pojawienie się obszarów konwergencji wiatru w dolnej troposferze, jak i też ruchów wznoszących na wysokości izobarycznej 700 hPa. Przepływ mas powietrza na poziomie sterującym wyniesie od 10 m/s do 18 m/s. Pionowe uskoki wiatru przyjmą wartości od 10 m/s do 16 m/s w warstwie 0-6 km AGL.

Rozwój burz spodziewany jest już w pierwszej części dnia, ale szczególna intensyfikacja nastąpić powinna koło południa bądź popołudniu, miejscami burze utrzymają się wieczorem, zanikać zaczną w pierwszej, bądź drugiej części nocy.

Dzisiejsze warunki panujące w troposferze faworyzują zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też większe struktury wielokomórkowe i superkomórki burzowe, prawdopodobne są 1-2 przypadki burz zawierających mezocyklon.

Podczas burz prawdopodobne porywy wiatru do 75 km/h, drobny grad o średnicy od 1 cm do 2 cm. Spodziewana akumulacja opadów od 10 mm do 35 mm, punktowo prowadząc do zalań. Poszczególne ośrodki burzowe wykazywać powinny się podwyższoną aktywnością elektryczną.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny

Prognozowany obszar dzisiejszych burz według IMGW-PIB wydaje się bardziej prawdopodobny niż Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE TUTAJ